Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


İnternete düşen fotoğrafları yorumlayanların ortak kanısı: Evet, bu bir iPhone.

Henüz iPad coşkusu ve pazarlama furyası dinmeden bu kez de yeni nesil iPhone dedikoduları interneti sardı. ABD kökenli önde gelen elektronik ürün sitesi Gizmodo, iPhone 4G veya HD olarak adlandırılması beklenen yeni cihazı 'ele geçirdi' ve fotoğraflarını yayımladı.

Haziran’da piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPhone’a ait olduğu iddia edilen fotoğraflar Apple ürünlerinin hayranları arasında heyecan yarattı.

Gizmodo'da "İşte yeni iPhone" başlığıyla verilen habere göre, cihaz önceki iPhone'lardan bir hayli farklı bir tasarıma sahip. Yumuşak hatlar yerini daha keskin dikdörtgen bir kasaya bırakmış. Wired dergisinin "evet bu kesinlikle bir iPhone" şeklinde yorumladığı cihaz, aluminyum kenarlara, sert ve parlak plastik veya sıkıştırılmış cam veya seramik arka yüzeye ve ön yüzde yine tek bir kontrol tuşuna sahip. Şimdiki iPhone'un arkası gibi bombeli değil, dümdüz.

Ön yüze ayrıca görüntülü konuşma için bir kamera eklenmiş. Arkadaki asıl kamera ise 5 megapiksel çözünürlükte ve, hiç beklenmediği üzere, bir de flaşa sahip.

Cihazın bir Apple çalışanı tarafından Redwood, California'daki bir barda unutulan (ya da bırakılan) prototip olduğunu savunan Gizmodo elemanları, mönüyü aktive etmek için gereken iTunes'a bağlanma aşamasını geçemedikleri için ekran kalitesini ancak giriş ekranıyla test edebilmiş. Zaten cihazın Apple tarafından uzaktan komutla kilitelenmiş olabileceği de belirtiliyor. "Çok net" olarak değerlendirilen ekranın 960x640 çözünürlüğe sahip olduğu sanılıyor. Ekranın şimdiki iPhone'unkinden çok az daha küçük olduğu da eklenmiş.

Daha uzun süreli bataryanın hacmi de eskisine göre yüzde 16 daha büyük. Cihaz, normal SIM kart değil, mikro-SIM kabul ediyor. Büyük ihtimalle gürültü önleyici olarak çalışan ikinci bir mikrofon da bulunuyor.

Cihazı bir hafta kurcalayan ve kasayı açarak içindeki tüm donanımı inceleyen Gizmodo elemanları, sonuçta bunun kesinlikle yeni nesil iPhone prorotipi olduğuna kanaat getirmiş. Sitedeki yazıda şöyle deniliyor: "Taklit olmasına imkan yok. Dış kabını bu denli kaliteli yapsalar bile içindeki bileşenler böyle olamazdı. Bu kesinlikle bir iPhone."

Apple şirketinin iddiaları yalanlamaması ve Gizmodo tarafından, Apple'ın cihazı geri istendiğinin açıklanması, cihazın, bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni nesil iPhone olduğu görüşünü güçlendirdi. 'Bulunan' cihazın üzerinde karara varılmış nihai model mi yoksa geliştirilen birkaç prototipten biri mi olduğunu Haziran'daki ürün tanıtımında öğreneceğiz.


 
Yukarı Alt