1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yeni Intel Işlemciler 2008'de


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Intel önceki gün yaptığı duyuruda 2008'den itibaren kullanacağı yeni mimari hakkında bilgi verdi

  Sektörün önde gelen donanım üreticilerinden Intel, 45 nanometrelik yeni yonga mimarisi hakkında bilgi verdi. Yeni mimariye sahip yonga ailesinin tek parçalık bir silikona çok daha fazla sayıda transistör yerleştirilebildiği için performansı önemli derecede artırdığı ifade edildi.  Intel önceki gün yaptığı duyuruda 2008'den itibaren kullanacağı yeni mimari hakkında bilgi verdi

  Sektörün önde gelen donanım üreticilerinden Intel, 45 nanometrelik yeni yonga mimarisi hakkında bilgi verdi. Yeni mimariye sahip yonga ailesinin tek parçalık bir silikona çok daha fazla sayıda transistör yerleştirilebildiği için performansı önemli derecede artırdığı ifade edildi.

  Daha önce bu denli köklü bir değişikliğe 1996'da Pentium Pro ailesinin yongalarının üretiminde giden Intel, bellek denetçisinin de (memory controller) işlemci üzerine eklenmesini düşünüyor.

  Çok çekirdekli yapıyı sürdürecek olan şirket, 2008 yılında piyasaya 6 farklı tipte işlemci sunmayı hedefliyor. Bu işlemcilerin yongalarındaki transistörlerde kullanılan malzemelerin elektrik akımı sızıntılarına da engel olduğu ve bunun da dizüstü bilgisayarlar başta olmak üzere bilgisayarların pil ömürlerini uzatacağı belirtiliyor.

  Güncelleme (30/03/2007 10:53) Intel'den yapılan açıklamaya göre birkaç ay içinde "Penryn" çekirdekli Core ' işlemciler piyasaya sürülecek. 3 GHz frekansında çalışacak işlemciler şu anda kullanılanlara göre %45 daha fazla performans gösterecekler. 65 nm'den 45 nm'ye düşürülen yeni mimari yanında 12 Mbyte'a çıkarılan önbellek (sadece Quadcore'larda) ve geliştirilmiş SSE4 komut dizisi oyunlarda, multimedya ve grafik uygulamalarında hızlanmayı sağlıyor. Sistem hızı da 1.333 MHz'e çıkıyor.

  Quadcore sürümleri hariç yeni işlemciler şu anki Core 2 Duo'lar (65 Watt) kadar güç harcamayacaklar. "Deep Power Down" modunda hemen hemen tamamen pasif olduğunu da belirten yetkililer ayrıca dizüstü platformlarında kullanılacak yonga seti "Centrino Pro"nun sayesinde yükün az olduğu zamanlarda "çok fazla" yavaşlatılacağı ve sadece bir çekirdeğin kullanılacağını da eklediler. Bu da enerji tasarrufunu etkileyen önemli bir yenilik.

  "Penryn" çekirdeği masaüstü, dizüstü ve sunucu işlemcilerinde bu sene içinde karşımıza çıkacak.