1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Yeni GeForce'lar üzerine netleşen bilgiler!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Yeni GeForce'lar üzerine netleşen bilgiler!

  [​IMG]

  NVIDIA'nın 18 Haziran'da tanıtacağı bilinen yeni GeForce kartları üzerine bilgiler artık netleşiyor. Firma, basın için düzenlediği bir etkinlikte kartlarını basından bazı editörlere tanıtmış durumda. Her ne kadar verilen bilgilerin 18 Haziran'a kadar yayınlanması yasak olsa da, tahmin edeceğiniz üzere daha yapılan etkinliğin akşamında, tüm veriler internete yayıldı bile.

  Genelde kural tanımazlığıyla bilienen The Inquier sitesinin haberine göre, NVIDIA oldukça yüksek performanslı ama çok güç tüketen, üretilmesi zor ve pahalı iki kart hazırlıyor. Kartlardan birisi GeForce GTX280, diğeriyse GTX260. Inquirer'in verdiği bilgilerle, kendi elimizde olan verileri birleştirdiğimizdeyse aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor:

  Görünen o ki, üretim tekniğini 55nm ya da 45nm düzeyine çekememek NVIDIA'ya güç tüketimi açısından ağır bir bedel ödetecek. 236 Watt güç tüketimi, ATI'nin efsane 2900XT'sinin 200 Watt değerinin bile üstünde. Üstelik bu kart hem 6 pin, hem de 8 pin güç girişi kullanıyor.

  Performanslarının çok yüksek olacağı şimdiden belli olsa da, GeForce GTX280 ve 260'ın yaygın olarak kullanılacak, üreticisine kazanç sağlayacak olacaklarını söylemek zor. GTX280 için 650$ fiyat öngörülüyor, bunun sadece 100-110$ kadarının grafik işlemcisinin fiyatı olduğu belirtilmekte.