Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Yeni Creative ses kartı: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty

Gittikçe küçülen ses kartı pazarında hala büyük bir paya sahip olan Creative, X-Fi ses kartı ailesini bugün duyurduğu iki yeni ürünle zenginleştirdi. Firmanın yeni iki kartı da Fata1ty ürün serisinden ve iki kart da PCI Express bağlantısı kullanıyor.

Dış görünüş olarak hayli gösterişli olan iki ürünün isimleri, sırasıyla PCI Express Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional Series ve PCI Express Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series adını taşıyor. Kartlar, Creative'in iddiasına göre dünyada ilk olarak "native" PCI Express destekli ses kartları. Firma bu iddiasında haklı olabilir, çünkü ASUS Xonar gibi kartlar üzerlerinde PCI -> PCI Express dönüştürücü birer köprü yongasıyla çalışmaktalar.

Kartların teknik özellikleri çok detaylı olarak açıklanmış değil, ama temel özelliklerin şu andaki X-Fi kartlarından çok farklı olmadığı düşünülebilir. EAX 5.0 destekli kartlarda 128 donanımdan hızlandırılmış ses olanağı var. Sinyal oranı 109db olarak belirtilen kartlarda 64MB X-RAM bellek de bulunuyor. Ayrıca Creative, kartlara Dolby Digital sıkıştırma olanağı eklemiş, dolayısıyla kartı var olan ev sineması sisteminize tek bir kabloyla bağlayarak 5.1 kanal dijital ses aktarabiliyorsunuz. Creative'in kendi geliştirdiği X-Fi Crystalizer ve X-Fi CMSS-3D gibi teknikler de kartlarda yerlerini almakta. Champion Series kartıyla verilen bağlantı modülünün güzel yanı, hem 3,5" hem de 5.25" sürücü yuvalarıyla uyumlu olması. Daha önceki benzer ürünler sadece 5.25" yuvalara takılabiliyordu.

Kartlardan "Professional" olarak adlandırılmış olanı Haziran sonunda satışa çıkıyor, diğer kart ise Temmuz sonunda satışa sunulacak. Creative kartların fiyatlarını Singapur doları olarak belirtmiş ama güncel kurla dönüşüm yaparsak, "Professional" kart için belirtilen fiyat yaklaşık olarak 160$, "Champion" kart ise yaklaşık 218$ etiket taşıyacak.

Jigsaw

Aileden
Kasa önü panele bittim ağlamaklı oldum. L+R ses çıkışı, optik ses kanalı beni yedi bitirdi resmen. Çok param olsa alırdım fakat ses kartı pek yatırım yapmadığım bir donanımdır. Onboard kullanırım direk.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
bende asla ses kartı almam 7.1 çıkışlı bir anakart al olay bitsin :P

Yukarı Alt