1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yeni bir etçil memeli türü bulundu !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Madagaskar'da, monguz benzeri yeni bir etçil memeli türü keşfedildi.

  [​IMG]

  Ünlü doğa bilimci Gerald Durrel anısına bilimsel olarak Salanoia durrelli adı verilen etçil memeli Madagaskar’ın en büyük gölü olan Alaotra’ya bağlı sulak alanlarda keşfedildi. Yaşam alanı olan sazlık bölgelerin istilacı türler ve kirlilik tarafından baskı altına alınmış olması sebebiyle yeni memelinin yok olma tehlikesi altında bulunduğu belirtiliyor.

  Yaklaşık bir kedi büyüklüğündeki memeli ilk olarak Durrell Vahşi Yaşam Koruma Vakfı’na bağlı araştırma ekibi tarafından, 2004 yılındaki bir arazi gezisi sırasında gölde yüzerken görülmüş. Yeni bir tür olabileceği konusundaki şüpheler üzerine fotoğraflanan memeliye ait bir birey 2005 yılında yakalanarak ölçümleri ve kan örneği alınmış. Bu ekspedisyon sırasında yakalanan bir örnek de Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’ne gönderilmiş. Böylece yakın akraba olan diğer türlerle karşılaştırılması mümkün olmuş.

  Araştırmalar yeni bireyin, en yakın türlerle özellikle kafatası ile dişlerin yapı ve büyüklükleri açısından oldukça farklı olduğunu ortaya koyuyor.

  Geçtiğimiz günlerde yayınlanan makaleyle bilim dünyasına tanıtılan canlının biyolojisi ve davranışları hakkında halen çok az şey biliniyor. Londra Doğa Tarihi Müzesi’ne gönderilen ve türe ismini veren holotip örneğiyse, üzerinde çalışılması amacıyla konunun uzmanı bilimcilerin erişimine açık.​
   
 2. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum

  Dünyadaki canlılar hakkında çok az şey biliyoruz. Daha karadakilerden yeni canlılar çıkıyor. Bir safari sonucu bilimadamları genellikle 10 yeni tür buluyor. (Amazonlarda) Kim bilir denizlerin altında neler var. Deniz tabanı tam olarak incelenebilmiş değil yalnızda %5i biliniyor.