Birincisi yakında çıkacak olan MMORPG tarzındaki The Elder Scrolls Online, nasıl birşey olduğunu aşşağıdaki konudan bakabilirsiniz:

the-elder-scrolls-online-kim-oynar-t282662.html

Pek fazla ayrıntı vermemişim ama yakında bu konuyu güncelleyip ayrıntıları eklerim, daha çok ikinci oyundan söz etmek istiyorum.

DayZ Nedir ?

DayZ, Arma 2 adlı oyunun (yakında 3.sü çıkacak ama türklerden fazla insan bilmiyor) survival zombie modu.Daha düzgün ve ilgi çekici şekilde söyleyeyim The Walking Dead'in neredeyse aynısı.

Chernarus adlı 225 km2'lik dev gibi bir haritada zombielerden, diğer survivor'lardan ve bandit'lerden kaçıp hayatta kalmaya çalışıyoruz.Oyun felaket derecede gerçekçi yapılmış dendiğine göre(oynamadım hiç videolarına baktım ama oynamadığım halde oynanışı biliyorum :D ).

Oyunda insani ihtiyaç sistemi mevcut, acıkınca yemek yemeniz, susayınca su içmeniz, yaralanınca kan nakli yapmanız (başka bir playerdan) ve bandaj kullanmanız, bir yeriniz kırılınca morfin kullanmanız ve üşüyünce ateş yakıp ısınmanız gerekiyor.

Ve en bombasıda ölünce tamamen ölmüş oluyoruz, üzerimizdeki bütün herşeyi kaybediyoruz, baştan başlamamız gerekiyor.

Survivor falan dedin ama bandit noluyor 16 level falan ?

Öyle değil. Her player oyuna survivor olarak başlıyor, ama bir player oyunda gördüğü başka bir playerı(bandit değil iste) öldürürse bandit sayılıyor(5 veya 6 player öldürmesi lazım hatırladığım kadarıyla) ve karakterin görünüşü değişiyor.Seni gören kişiler direkt bandit olduğunu anlıyor ve hem survivor'lar hemde bandit'ler seni gördükleri yerde vuruyorlar.

Zombiler nasıl ?

Güzel. Zombiler sese ve ışığa doğru geliyorlar.Misal eğer haritadaki büyük şehirlerden birinde havaya ateş ederseniz anında etrafınız zombi kaynamaya başlıyor.

Yiyecek, içecek, silah, sağlık kiti, çanta, çadır, harita, pusula nereden bulacaz ?

Başta belirtmeyi unuttum oyuna silahsız olarak başlıyoruz.Oyunu oynayıp az çok bilgi sahibi olmuş olan nerede herkes "yiyecek, içecek ve su matarası silahtan daha öncelikli, bunları bulduktan sonra silah harita ve çanta bulmanız daha mantıklı, silahı yiyemezsiniz sonuçta" diyor.Çok da doğru söylüyor.

Araba falan var mı oyunda ?

225 km2 dediğime göre tabiki araba olacak. :D Oyunda etrafda topladığınız metal parçalarla bisiklet, motorsiklet, envai çeşit araba(otobüs tır mır falan modifiye edebiliyoruz), helikopter ve bot yapabiliyoruz.Lakin oyun baya gerçekçi olduğu için benzinleri bitebiliyor ve benzin istasyonlarını basıp benzin almanız gerekiyor.Oralarda genelde araba bekleyen banditlerin pusu yerleri oluyorlar.

Oynanış nasıl ?

İster first person ister 3rd person olarak oynayabiliyoruz karakterimizi.Ayriyetten serverlar hakkında da ufak bir bilgi vereyim, harita çok büyük ama malesef serverlar en fazla 100 kişilik oluyorlar.Bende ilk gördüğümde baya üzülmüştüm ama olsun belki arma 3 de işler değişir.

Oyundan bir kaç video, fotoğraf ve web sitesi.

http://dayzmod.com/

Trailer:

Kendini The Walking Dead'e çok kaptırmış bir arkadaş: :D :D

Araba yolculuğu:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
DayZ cok iyiymis, ama 100 kisilik olunca nasil oynayacaz, eski zamanlarda sro icin bekledigimiz gibi butun gun beklicez artık :(

Ve en bombasıda ölünce tamamen ölmüş oluyoruz, üzerimizdeki bütün herşeyi kaybediyoruz, baştan başlamamız gerekiyor.
bu çok kötüymüş WarZ da normal player ölürse 1 saat digeri ise 24 saat sonra karaktere tekrar girebiliyormuşuz
ve neden herkes WarZ öneriyor anlamış degilim harita bundn küçük ve arabaya binmiyor binaların çogu açık degil :S

ironEyE demiş ki:
Lemonade demiş ki:
DayZ cok iyiymis, ama 100 kisilik olunca nasil oynayacaz, eski zamanlarda sro icin bekledigimiz gibi butun gun beklicez artık :(
Demek istediğim o değildi. :D Bir sürü server var fakat maksimum server kapasitesi 100 kişilik.
Bu sistem sro daki gibi karakter bir servera mi bagimli mi kalicak yoksa ca, pb deki gibi karakter istedigi servera girebileccek mi?

Lemonade demiş ki:
ironEyE demiş ki:
Lemonade demiş ki:
Demek istediğim o değildi. :D Bir sürü server var fakat maksimum server kapasitesi 100 kişilik.
Bu sistem sro daki gibi karakter bir servera mi bagimli mi kalicak yoksa ca, pb deki gibi karakter istedigi servera girebileccek mi?
Galiba 2. dediğin gibiydi, oynamadığım için bilmiyorum.Ama 2. dediğin gibi olsa bile yaptığın arabalar sen oyunda yokken başkları tarafından çalınabildiği için illaki o arabalar server değiştiremeyecekler. :D Yani 1. si gibi mevzu birazda.Ama pek problem değil çünkü serverlar genelde ağzına kadar dolu olmuyor.

1. sistem olursa daha guzel olur ya digerinde kimin eli kimin cebinde belli olmaz :D Olum nasil canim cekti ya la yaza kadar nasil dayancam :(

Takımı
Besiktas
Oyun cidden harika gözüküyor netten 1-2 video izledim ne zaman oynayabileceğiz tam olarak

f2p oyun mu bu?Girersek 15-20 kişi gireriz zaten beraber takılsak akar gideriz :D TWD tadından yenmez valla

Benim LYS'nin bittiği gin direkt herkes kulaklıkları mikrofonları alır oyunla modu indirir hep beraber bir sw ye 20 kişi akar ortalığın şeyini şey ederiz. :D

Öyle fazla emin konuşma. :D Bazı videolarını izlemiştim herifler 37 kişi geziyorlardı, kasaba falan basıp kamp kuruyorlardı oralarda, sonra bir bandit grubuyla karşılaştılar heriflerden yalnızca 3 - 4 kişi hayatta kalmıştı. :D

Takımı
Besiktas
ironEyE demiş ki:
Öyle fazla emin konuşma. :D Bazı videolarını izlemiştim herifler 37 kişi geziyorlardı, kasaba falan basıp kamp kuruyorlardı oralarda, sonra bir bandit grubuyla karşılaştılar heriflerden yalnızca 3 - 4 kişi hayatta kalmıştı. :D
Valla bu site yapıcaz deyip yapamadığı bişey olmadı melo :D

Yukarı Alt