1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yazılımı indiren istediğini dinliyor


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.472
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Yazılımı indiren istediğini dinliyor


  Türkiye'de moda haline gelmiş olan cep telefonu ve ortam dinlemelerini yapabilmek, hiç de görüldüğü gibi zor olmuyor. Hemen hemen her köşe başında satılan yazılım programları ile her hangi biri takip edilebiliyor.Yasadışı dinleme gözaltıları akıllara 'Nasıl?' sorusunu getirdi... Hemen her köşe başında satılan yazılım programları ile karınızı, sevgilinizi, iş ortağınızı veya bir rakibinizi rahatlıkla takip altına almanız mümkün. Dinlemelerin ne kadar yaygınlaştığını anlayabilmek için internet üzerinde kısa bir gezinti yapmanız yeterli, satışları da yasal. Bu cihazlarla biri veya birileri, ruhunuz bile duymadan sizi izliyor, ses ve görüntünüzü kaydediyor olabilir. Bilgisayarlar da, IP numarası üzerinden ortam dinlemesi için kullanılabiliyor.

  PROGRAMI YÜKLE YETER
  Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği (TBMPD) Başkanı Yılmaz Sönmez, telefon dinleme yöntemlerini şöyle anlatıyor:

  "Cep telefonunuza mesajla bir yazılım atıyorlar. Bu dinlemeyi yapabilmeleri için cep telefonun IMEI numarasını bilmeleri lazım. Bu numara yazılımın üzerine yazılarak cep telefonunuza SMS olarak gönderiliyor. Gelen yazılım kendi kendini kurar. Cep telefonun tuşlarının arkasında bir çip seti var. Program bunun içine yerleşir. Sizin normal yaptığınız her işlemi, yazılımın içine yerleştirilen telefon numarasına yönlendirir. Cep telefonunun sahibi bunu kesinlikle anlamaz. Gelen ve giden SMS'lerin birer kopyasını da dinleyen kişinin cep telefonu veya elektronik postasına gönderiyor. Ortam dinlemesi ve yer tespiti yapmak da mümkün." Sönmez, cep telefonu dinlemelerine karşı şu anda yapılabilecek fazla bir şey olmadığını, kriptolu telefonların en güvenilir yöntem olduğunu belirterek, "Eğer operatör, bu dinleme yazılımının yüklenmesini önleyecek filtreleme programlarını kullanırsa, dinleme yapılmasının önüne geçebilir. Bilgisayarlar için de anti virüs programları kullanıp, sık aralıklarla bunu aktive etmek lazım" diyor.

  YÜZDE 90'I EŞİNİ İZLİYOR
  Ürünleri internet üzerinden pazarlayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir firma yetkilisinin verdiği bilgilere göre, casus ürünleri satın alanların yüzde 90'ının eşlerini izlemek için, yüzde 7 civarının personelini takip etmek için, geri kalanların da yasadışı bir takım işler için bu ürünleri kullandığını ifade ediyor. Firma yetkilisi bu ürünlerin satışında yasal bir engelin olmadığını, dileyen herkesin rahatlıkla satın alıp kullanabileceğini belirtiyor. Firma yetkilisi, kriptolu, telefon dinlemeyi engelleyen programın ise 2 bin 400 TL olduğunu söylüyor.

  'BAŞKALARININ HAYATI'
  Türkiye'nin gündemine oturan yasadışı dinlemeler, akıllara 2006 yapımı 'Başkalarının Hayatı' isimli filmi getirdi. 'En İyi Yabancı Film Oscar'ına da layık görülen film, 1984 Doğu Almanya'sında geçiyordu. Ülkenin güçlü gizli polis örgütü Stasi'nin yetenekli istihbarat elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler'in (Ulrich Mühe) rejim karşıtı olabilecekleri düşünülen bir sanatçı çifti gizlice dinleyip takip ederken yavaş yavaş yaptığı işten pişmanlık duyması anlatılıyordu.

  'CEP' CASUSLARI KAÇA SATILIYOR?
  Mesaj bildirim paketi: 290 TL
  Ortam dinleme paketi (telefonun bulunduğu mekanı dinleme): 390 TL
  Telefon dinleme paketi: 490 TL
  Full paket (SMS takibi, telefon dinleme ve ortam dinleme): 900 TL
  3G ses kayıt yazılımı: 1290 TL
  Kapalıyken telefon dinleme: 490 TL   
 2. Toxicated

  Toxicated rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.443
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Point Blank TR - GM
  Şehir:
  'suz
  Rofl, Kapalıyken Telefon Dinleme 'de ne demek 8O
   
 3. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  Bu ara kafayı dinlemekle bozduk resmen yahu hangi kanalı açsam bi telekulak haberi :lol:

  Yeni gündem olsa gerek :roll:
   
 4. Zeratul

  Zeratul rank8

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.023
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  †ualle† .
  benım hatun beni dinlemeye kalkarsa kesin vurur :P
   
 5. Stormer

  Stormer rank8

  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  198
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hemen alıyorum :D
   
 6. DeadlyHunt

  DeadlyHunt  

  Kayıt:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.974
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslarası Ticaret
  Şehir:
  Karşıyaka
  Şu üniversite işini hallediyimde başlıcam uçuk programlar yazmaya 8)