joysro

game12
Kayıt
8 Eylül 2009
Mesajlar
2.255
Beğeniler
0
Şehir
Tokyo
jado
Kitabın Konusu
Kitap kurtuluş savaşı sırasında cephede kolunu kaybetmiş birsubayla, askerliği yeni bitmiş bir askerin köyünde geçen olaylaranlatılmaktadır.
Kitap Özeti
Sessiz ve sakin bir yerde hayatını sürdürmek isteyen Ahmet Celal,gittiği yerde, yabancı olduğundan, yaban olarak tanımlanmaktadır.Köydekilerle hiçbir bağlantısı olmamasına ve subay olmasına rağmen onadüşman gözüyle bakılmaktadır. Ülkenin tamamı işgal altında olmasınarağmen köylülerin bunu umursamaması, sonuçta; evlerinin

kundaklanması, yiyeceklerinin yağmalanması, kadın ve kızlarına tacizdebulunulması onların akıllarını başlarına getirir. Bu durumu gören AhmetCelal sevgilisini yanına alıp kaçmaya çalışır.
Ana Fikir
Vatanın elden gitmesine rağmen duyarsızlığını sürdürmesinin, cahilliğin bir sonucu olduğunu göstermesidir.http://www.kitapozetlerioku.com/
Şahıslar ve Olaylar
AHMET CELAL: İçi vatan aşkıyla dolu, köylülerin cahilliğini gidermek için didinen, köy yaşamına alışık olmayan birisidir.
SALİH AĞA: Sinsi bir kişiliğe sahiptir. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bir kişiliğe sahip.
MEHMET ALİ’NİN ANNESİ: Kendisini toprağa adamış, cahil, hiçbir şeyden habersiz ve başkalarının sözünü dinlemektedir.
BEKİR ÇAVUŞ: Askerlik yaptığından dolayı olayların kısmenfarkındadır. Bulunduğu ortam itibariyle bildiklerini aktarmaktançekinmektedir.
 
Yukarı Alt