Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

 1. Reklam


  1. r1

 1. SilentLord

  SilentLord rank8

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Tokyo
  Kitabın Konusu
  Kitap kurtuluş savaşı sırasında cephede kolunu kaybetmiş birsubayla, askerliği yeni bitmiş bir askerin köyünde geçen olaylaranlatılmaktadır.
  Kitap Özeti
  Sessiz ve sakin bir yerde hayatını sürdürmek isteyen Ahmet Celal,gittiği yerde, yabancı olduğundan, yaban olarak tanımlanmaktadır.Köydekilerle hiçbir bağlantısı olmamasına ve subay olmasına rağmen onadüşman gözüyle bakılmaktadır. Ülkenin tamamı işgal altında olmasınarağmen köylülerin bunu umursamaması, sonuçta; evlerinin

  kundaklanması, yiyeceklerinin yağmalanması, kadın ve kızlarına tacizdebulunulması onların akıllarını başlarına getirir. Bu durumu gören AhmetCelal sevgilisini yanına alıp kaçmaya çalışır.
  Ana Fikir
  Vatanın elden gitmesine rağmen duyarsızlığını sürdürmesinin, cahilliğin bir sonucu olduğunu göstermesidir.http://www.kitapozetlerioku.com/
  Şahıslar ve Olaylar
  AHMET CELAL: İçi vatan aşkıyla dolu, köylülerin cahilliğini gidermek için didinen, köy yaşamına alışık olmayan birisidir.
  SALİH AĞA: Sinsi bir kişiliğe sahiptir. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bir kişiliğe sahip.
  MEHMET ALİ’NİN ANNESİ: Kendisini toprağa adamış, cahil, hiçbir şeyden habersiz ve başkalarının sözünü dinlemektedir.
  BEKİR ÇAVUŞ: Askerlik yaptığından dolayı olayların kısmenfarkındadır. Bulunduğu ortam itibariyle bildiklerini aktarmaktançekinmektedir.