1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yaban arısının gizlisi saklısı kalmadı


 1. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Doğanın 'akıllı bombası' yaban arılarının 3 türünün genetik yapısı tamamen çözüldü.
  [​IMG]

  ABD'nin Rochester Üniversitesinden John Werren ve ekibi, parazit yaban arısının 3 türünün gen haritasını çıkarmayı başardı, böylece yeni doğal böcek öldürücüleri geliştirmenin yolu açılmış oldu.

  Werren, büyük bölümü birkaç milimetreyi geçmeyen parazit yaban arılarının birçok zararlı böceğe saldırıp bunları öldürmesi nedeniyle çok yararlı canlılar olduğunu belirtti.

  Yaban arılarının akasya biti veya tırtılların içine yumurtalarını bıraktığını, bunların da bit ve tırtılları öldürdüğünü belirten bilim adamları, benzer hayvanlar olmasaydı insanların zararlı böleceklerin istilasına uğrayabileceğini vurguladılar.
  Yaban arılarının "akıllı bombalara" benzediğine dikkati çeken bilim adamları, bu hayvanların bazı böcek türlerini seçerek, öldürdüğünü ifade ettiler.

  Araştırmanın başındaki Werren, bu özellik kullanılabilirse insanlara ve başka canlılara zarar vermeyen ve kimyasal olmayan yeni böcek öldürücülerin üretilebileceğini söyledi.

  Ancak bilim adamları, Science dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni böcek öldürücüler geliştirmek için bu hayvanların tam olarak hangi böceklere saldırdığını ve farklı zehirlerini belirlemek gerektiğini de vurguladılar.

  Araştırmada, zehirlerin belirlenmesinin yeni tedavilerin bulunmasını da sağlayabileceği belirtildi.
   
 2. GreenPearL

  GreenPearL Bilgiliyim

  Kayıt:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Wooow sıra insanlarda desene :))