1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ya sınav iptal olursa ?


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  ÖSYM’nin YGS sonuçlarını açıklamasının ardından dikkatler, bundan sonraki olası gelişmelere çevrildi. Sınavın iptali yönünde çıkabilecek olası bir karar, 1 milyon 700 bin adayın geleceğinin olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilecek. YGS’nin açıklanmasının ardından yaşanabilecek olası bazı gelişmeler şöyle:

  [​IMG]

  Sınav iptal olursa

  - Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde, sınavın iptali istemiyle açılan davada, ÖSYM’ye savunma hazırlaması için 4 Mayıs’a kadar süre verilmişti. Bu süre, önümüzdeki hafta doluyor. Kamuoyuna yansıyan bilgilerin aksine, sınavın iptali yetkisi, adli soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda değil, idare mahkemesinde bulunuyor.

  Mahkeme, sadece, ÖSYM’nin, soru kitapçıklarındaki şifrenin “sehven” konulduğuna yönelik açıklamasını bile esas alarak sınavı iptal edebilir. İptal için, mahkemenin suç ve suçluyu bulması gerekmiyor. İdare kusuru tespit etmesi yetiyor. Mahkeme, yürütmeyi durdurma ya da iptal kararı verirse, YGS sonuçları geçersiz hale gelecek. Bu karara yapılacak olası itirazların karara bağlanması zaman alacağından, ÖSYM, LYS ile YGS’yi birleştirerek, bu yıla mahsus olarak yükseköğretime geçiş için tek sınav yapmak zorunda kalabilecek.


  Cezaevlerinde sınav

  - Türkiye genelindeki 8 cezaevinde, 130 mahkuma dağıtılan YGS soru kitapçıklarının eksik ya da hatalı olması nedeniyle, ÖSYM tarihinde ilk kez, kısmi olarak sınavı iptal etti. ÖSYM, bugüne kadar bu sınavın yenisini gerçekleştirmedi. Sınav, bu nedenle, sonuçlar açıklandıktan sonra yenilenecek. Yarın yapılacak sınava 130 mahkum katılacak. Her koşulda, bu mahkumların sınavda olacağı puanlar, dün açıklanan sıralamayı etkileyecek. Bu nedenle açılacak olası bir davada da YGS’nin iptali söz konusu olabilecek.

  - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gelinen aşamada, soru kitapçıklarında formül olduğunu tespit etti ancak bu formülün dışarıya sızdırılıp sızdırılmadığı konusunda bir bulguya ulaşamadı. ÖSYM de bu nedenle YGS sonuçlarını açıkladı. Ancak adli soruşturma halen devam ediyor. Soruşturmada, ilerleyen günlerde yeni bir bulguya ulaşılır, gelen bir ihbar sonucu ya da resen, formülün dışarıya sızdırıldığı saptanırsa, ÖSYM, sınavı kendiliğinden iptal etmek zorunda kalabilecek.


  Sınav iptal olmazsa

  - ÖSYM, bu koşulların hiçbiri gerçekleşmez, idare mahkemesi, “iptale gerek yok” kararı verirse, LYS sınavını da YGS puanlarının etkisini gözönüne alarak gerçekleştirecek. Adaylar da LYS’den sonra, üzerindeki sır perdesi kalkmamış olan YGS’ye yönelik soru işaretleri sürerken tercih yaparak, üniversitelere yerleşecek. Yerleştirmenin yapılmasından sonra olabilecek gelişmeler ise yepyeni hukuki sorunlara yol açabilecek.