1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

XP'den geçenler pişman mı?


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Windows 7'ye pil dayanmıyor mu?

  Windows XP'den ve Vista'dan Windows 7'ye geçenleri pişman eden sorun, neyin nesi böyle?

  Dizüstü bilgisayar sahipleri Windows XP'den Windows Vista'ya ve Windows Vista'dan Windows 7'ye geçenler,pil ömrünün kısaldığından şikayet ediyor. Ama meselenin aslı zannedildiği gibi değil...

  Başta Microsoft'un TechNet forumları olmak üzere, internette çeşitli forumlarda ve teknik destek bölümlerinde, kullanıcıların Windows 7 ile dizüstünde düşük pil ömründen şikayet ettiği görülüyor. Şikayetlerin büyük bölümü 2 ya da 3 yaşındaki dizüstü bilgisayarların sahiplerinden geliyor.

  TechNet'te yayınlanan bazı mesajlara göre bu sorun yeni değil. Windows 7 Beta zamanından beri devam ediyor.

  Öte yandan internet forumlarında yazılan her şeye de güven olmuyor. Kullanıcılar sorunun aslını keşfettiklerini sanarak bu yazılım gibi yanlış alarm verebiliyorlar. Çünkü başka kullanıcılar sorunun RTM sürümü ile başladığını ifade ederken, başkaları RC ve beta'da olduğunu belirtiyor. İfadeler birbirini tutmuyor, yani sorun var ama sebebi hakkında kafalar karışık. Peki işin aslı ne?

  İşte işin aslı!

  Bu problemin sebebinin, pil ömrünü ölçüp, kullanıcıyı uyaran yeni bir uygulama olduğu belirtiliyor. Kullanıcının bataryasını değiştirmesi gerektiğini belirten bu aracın, yanlış alarm vererek ani kapanmalara sebep olduğu aktarılıyor. Yani batarya bitmediği halde yazılım batarya bitti sanıyor.

  Microsoft bu sorunu kabul etti, Windows 7'nin firmware'i okuma şeklinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Sorunun kökünü, donanım üreticileriyle birlikte araştırdıklarını belirten Microsoft, soruna çözüm için kolları sıvadıklarını da duyurdu.

  Düşüş öyle az da değil, 3 saat pil ömrü olan dizüstü bilgisayar, pili bitmediği halde 20 dakika sonra yanlış alarm vererek kapanabiliyor.

  Microsoft bu uyarı sisteminin yeni bir özellik olduğunu ve farklı model ve marka dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların sorunla karşılaştığını göz önüne alıyor ancak sistemin her zaman yanlış alarm vermediğini belirtiyor.

  Bazı alarmlar gerçekten eski ve şarj tutmayan bataryalar konusunda da uyarıyor. Bazı modeller ise şirketlerin hatalı üretim olarak piyasadan toplattığı modeller ve kullanıcılar bu uyarı sayesinde sorunu fark ediyor. Ancak yanlış saat doğruyu gösterse de bu sorunun giderilmesi gerekiyor.
   
 2. Brown

  Brown rank8

  Kayıt:
  26 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.308
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  W7 iyi ya xD
   
 3. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul
  Bkz:Hayır Hayır Hayııııır :P