Windows 7, Vista kullanıcılarını çalıyor.

Win 7, Vista'nın tüm kalelerini kolaylıkla ele geçirdi, ama Windows XP'nin sonu henüz gelmedi.

Windows 7'nin çıkışından bu yana hızı kesilmedi ve en son rakamlara göre yüzde 4 yaygınlığa ulaştı.

İnanılmaz popüler bir beta devresinin ardından Windows 7'ye geçenler arasında Vista kullanıcıları büyük çoğunlukta. Yapılan ölçümlere göre kayıtlı kullanıcı olanların yüzde 10'u Windows 7 kullanıyor. Piyasada üç yıldır bulunmasına karşın Windows Vista kayıtlı kullanıcılarının oranı yüzde 30'un sadece biraz üzerinde.

Vista kullanıcılarının sayısı hızla azalıyor. Windows 7'ye geçişte en hızlı olanlar Vista kullanıcıları ve Vista'nın kayıplarının tamamı Windows 7'ye gidiyor. Şimdilik pyasada aslan payını elinde tutan Windows XP'nin payı yüzde 64'ün biraz altında seyrediyor. XP'nin bu seviyeye düşmüş olması büyük bir başarı. Windows XP kullanıcıları da Windows 7'ye geçiyor ama 3 yıllık Vista kullanıcılarının geçiş hızı, bu 8 yıllık işletim sisteminin kullanıcılarının geçiş hızını büyük farkla sollamış durumda.

Vista tamamen bitecek mi?

Microsoft da tüketicilerin Vista'dan daha iyi bir işletim sistemi istediğininf arkında ve kullanıcıları geçişte cesaretlendiriyor. Tam fiyatlı işletim sistemi satmak daha karlı olsa da tüketici memnuniyeti için uygun fiyatlı Vista'dan Windows 7'ye geçiş paketleri de, zor ekonomik şartlara karşın kullanıcıların beğenisini kazandı. Önümüzdeki bir yıl içerisinde kaç Vista kullanıcısı kalacağı bile konuşuluyor.

Bu geçişte en büyük rolü, Vista sahiplerinin nispeten yeni bilgisayarlarının olmasının oynadığı düşünülüyor. Sahip oldukları yeni donanımın gücünden daha iyi faydalanmak isteyen kullanıcılar, Windows 7'nin bu iş için Vista'dan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Yine de Microsoft için Windows XP bir tehlike olmayı sürdürüyor. Kullanıcılar Vista tecrübesinden sonra ellerindeki eski donanımla yeni bir işletim sistemine geçişte tereddüt yaşıyor.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Yukarı Alt