1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

WoW İnanışlar(Dinler)


 1. NiGHTMaRe

  NiGHTMaRe Aileden

  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7.544
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  [​IMG]
  Birçok ırkın kültürel inançlarına yansıttıkları değerleri, korkuları ve umutları vardır. Irklar bazen inançlarını bir tanrı biçiminde kişileştirir fakat halkın çoğu bu tanrılarının sadece filozofik inançlarının bir sembolü olduğunu anlamazlar. Ama gerçekten de tanrılar ve yarı tanrılar gözlemlenebilir. Lakin bunların kendi ırklarına dahil olup olmadığı sorgulanabilir. Örneklemek gerekirse Cenarius bir yarı tanrı kabul edilir ama night elflerden biri olup olmadığı sorgulanabilir. Diğerleri –örneğin titanlar- gerçekten vardırlar ve hiçbir filozofik inancın sembolü değildirler. Firelord Ragnaros’un da tanrısal güçleri olduğuna inanılır.
  Çoğu ırksal inançlar ölümden sonraki yaşam kavramını içerir. Irkların töreleri ve tabularının yaşam sonrası yolu doğru gösterdiklerine inanılır. Druidler ve şamanlar ırklarına filozofik yolları öğreten ruhsal liderlerdir. Bir takım ırklarda ise kendini gerçek tanrılara adamış rahipler bulunur.

  - Kutsal Işık (The Holy Light)
  - Doğa İnanışları (Şamanizm-Druidizm)
  - Elune
  - Titanlar (Mystery of the Makers)
  - Gölge ve karabüyücülük (Shadow and Necromancy)
  - Fel ve Demonology
  - Eski tanrıların takipçileri (Followers of the Old Gods)
  - Voodoo ve Loa inancı (Voodoo and Loa-worship)
  - Geomancy
  - Arcanum
  - Ejderha inancı (Dragon Worship)

  Kutsal Işık (The Holy Light)

  Kutsal Işık’ın takipçileri hiçbir tanrıya ibadet etmezler. Bunun yerine daima mükemmelliği ararlar. Bu fazilete giden yolda pasif bir ibadetten daha etkilidir. Bu yolu izleyenler ruhsal bilinçlendirme ve yönlendirmeye daha yakın olurlar.
  Kutsal Işık kişinin kendi ve kainatla olan bağlantısını öğretir. Takipçileri bu dünyayı kendi duyu ve duygularının rehberliğinde daha iyi bir yer haline getirmeye çalışır.
  Bu bağlantıyı tanımada diğer aşama, iyiliği kendi içinde ve dışında yaymaktır. Eğer birisi mutluluk diliyorsa, kainatı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışmalı ve başkalarını da mutlu etmelidir. Bu yolda elde edilecek zafer ve güzellik zamanla kişinin ruhunda bir iç güzellik ve zafer doğurur. Ama açgözlülük, umutsuzluk ve mutsuzluk evreni yalnızca karartır. Kutsal Işık (The Holy Light) kişinin ruhunun güzelliğini bir ayna gibi yansıtabilmesinin zaferidir.
  Kutsal Işık’ın ana takipçileri insanlar ve draeneilerdir. Geçmişte high elfler ve cücelerden de bu felsefeyi izleyen birçokları vardı ama geçen yıllarda sayıları azaldı. High elfler zamanla arcane büyüleri ellerinden alınınca karanlığa girerek Kutsal Işık’ın yolundan düşmüşlerdir. Cüceler ise bu yolu ataları olan titanların öğretilerinin yerine koymuşlardır. Night elfler hem Alliance’de hem de Kutsal Işık yolunda oldukça yenidirler. Ayrıca antik inançlarına ve Elune kültüne son derece bağlıdırlar. Şu ana kadar Horde ırklarından bu felsefeyi izleyen duyulmamıştır. Church of Light üyeleri ise three virtues yolundan ilerler. (Three Virtues: Saygı, Azim, Şefkat)

  Işığın Savaşçıları (Soldiers of the Light)
  • Anchorite
  • Blood knight (Blood elf ırkının paladinlerine denir.Işığı zorla ele geçirip gücünden yararlanırlar)
  • Paladin
  • Priest
  • Templar
  • Vindicator

  Doğa İnanışları

  Doğa inanışları yolları birbirinden ayrı iki felsefeyi içerir; Şamanizm ve druidizm. Yolları ne kadar farklı olsa da ana hatları birbirine yakındır; hayvansal inanışlar(animism), atalar(ancestors) inancı ve ruhsal rehberlik. Druidler bitkiler, hayvanlar ve yabani hayatın ruhlarından yardım alırken, şamanlar yalnızca doğadaki dört temel elementten yararlanırlar; toprak(earth), ateş(fire), hava(wind) ve su(water).
  Şamanizm
  Şamanlar atalarının ruhlarını ve elemental güçleri onurlandırırlar. Şamanlar ruhlara hükmetmezler ama totemleri aracılığıyla yardım alırlar. Totemler güçlerini temsil ettikleri hayvanlar ve elementlerin şekillerinde oyularak hazırlanır. Bir şamanın esas potansiyeli de totemlerde yatar.
  Tauren
  Taurenler şimdiki yapılarına ulaştıklarından beri eski hikayeleri aracılığıyla atalarıyla iletişim kurabilmektedirler. Yaşayan bir tauren ömrü boyunca atalarına ve Earth Mother’a (toprak ana) hizmet eder ve onlardan yardım dilerler.
  Orc
  Orklar geçmişte elementlerin güçlerine saygı duymuş ve onurlandırmışlardı. Fakat Draenor’daki yaşantıları demonik güçlerin etkisinde kalmalarıyla zorlaşmıştı. Burning Legion onlardaki doğanın güçlerinden etkilenmiş ve orkları draeneilerin soykırımında kullanmışlardı. Fakat orkların bu hareketi Oshu'gun ruhlarını üzmüş ve artık orklarla bağlantı kurmamaya başlamışlardı. Şimdi orklar Thrall ve tauren ırkı rehberliğinde eski inanışlarını yeniden keşfediyorlar.
  Troll
  Orkların eski kültürlerini yeniden kazanmalarına benzer olarak Darkspear kabilesi de Thrall önderliğinde şamanizmi öğrenmektedir. Eski adetleri olan voodoo büyüsü, yamyamlık ve hayvansal olmayan kurbanların yerine daha kutsal inançlara yönelmişlerdir. Bununla birlikte hala voodoo büyüsüyle ilgilenmektedirler. Yeni buldukları dostları sayesinde kana susamış atalarının anılarını yatıştırmaktadırlar. Orkların taurenlerin rehberliğinde şamanlığı tekrar keşfetmeleri gibi troller de orkların rehberliğinde şamanlığa adımlarını atmışlardır.
  Druidizm
  Druidlerin çok spiritüel bir hayat yaşarlar. Öncelikle doğadaki her ruha saygı gösterir ve onurlandırırlar. Sonra Azeroth’daki tek gerçek tanrı olan Elune(taurenlerdeki Mu’sha) a saygılarını sunarlar. Druidler ruhlardan rehberlik ve yardım beklerler. Küçük işler için daha alt rütbeli ruhlara danışır fakat büyük meseleleri Elune’a veya bilge ve güçlü orman ruhlarına danışırlar. Ormanları yaşayan ruhlar için bir cennet olarak görür ve korumak için var güçleriyle çalışırlar. Üçüncü Savaş’ın ardından demonik ve undead istilasından etkilenen alanları iyileştirmek druidlerin Cenarion Circle ittifakının en önemli görevi olmuştur. Druidlerin doğaya olan bu yakınlıkları, onlara ruhların güçlerini aracısız olarak kullanma yeteneği bahşeder. Bu doğrudan güç kullanımı, druidlerin paladinlerin ilk atası olarak görülmesine yol açar. Fakat paladinlerin aksine druidler kendilerini kutsallığın aracı olarak değil hizmetçileri olarak görürler.
  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017