1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

..:..Winzip Kullanımı ..:..


 1. 0live

  0live rank8

  Kayıt:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  727
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ....

  Winzip Kullanımı

  WinZip, dosya sıkıştırma konusundaki her türlü ihtiyacınıza cevap verebilen faydalı bir programdır. Bu programı kullanarak dosyalarınızı sıkıştırabilir ya da sıkıştırılmış dosyaların içeriklerine ulaşabilirsiniz.

  winzip1.jpg

  Programın kurulumu son derece kolaydır. Kurulum dosyasını internetten indirin ve bu dosyanın üzerine çift tıklayın. Ekrandaki talimatları izleyerek kurulum işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken, sadece "Express Setup" seçeneğini kullanmanız gerektiğidir. Bu seçenek, programı kurarken herhangi bir zorlukla karşılaşmanızı engeller.

  Program, "Wizard" (Sihirbaz) ve "Classical" (Klasik) olmak üzere iki farklı ara yüze sahiptir. İlkinde, işlemler bir sihirbaz tarafından daha hızlı şekilde gerçekleşir. Ama WinZip'in sunduğu tüm özellikleri bu arayüzde bulunmanız mümkün değil. Özelliklerin hepsini bir arada görmek istiyorsanız, programın klasik arayüzünü kullanmalısınız.

  1- Programı çalıştırmak için, masaüstünüze yerleşen WinZip simgesi üzerine çift tıklamalısınız. Eğer deneme sürümünü kullanıyorsanız, karşınıza kayıt yaptırmanız gerektiğini hatırlatan bir pencere gelecektir. Ayrıca program ilk kez başlatıldığında, "WinZip Tip of the Day" (günün ipucu) isimli küçük bir pencere açılır. Bu pencereyi kullanarak WinZip hakkındaki sayısız ipucuna ulaşmanız mümkün. Daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenler ise, programın yardım seçeneklerine baş vurabilirler.


  winzip2.jpg

  2- Programı sihirbaz modunda kullanıyorsanız, karşınıza ilk olarak ne yapmak istediğinizi soran bir pencere gelecektir. Yeni dosyaları sıkıştırabilir veya sıkıştırılmış dosyaları açabilirsiniz. Dilerseniz var olan sıkıştırılmış dosyaları güncellemeniz de mümkündür.

  3- Diyelim ki internetten sıkıştırılmış bir dosya indirdiniz ve onu açmak istiyorsunuz. Bunun için WinZip programını çalıştırmanıza gerek yoktur. Dosyaya sağ tuş ile tıkladığınızda, karşınıza çıkan menüde sıkıştırılmış dosyalar ile ilgili komutların bulunduğunu göreceksiniz. Ancak herhangi bir zip dosyasına çift tıklamak da, dosyanın içeriğine ulaşmanız için yeterli olacaktır.

  4- Dosya sıkıştırmanın en pratik yolu, WinZip ana ekranının üst bölümünde yer alan araç çubuğundan yardım almaktır. Bu çubuğun üzerinde göreceğiniz "New" simgesine tıklayın. Açılan pencerede oluşturmak istediğiniz zip dosyasına isim verin. Yine yeni bir diyalog penceresi açılacaktır. Burada sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin ve "Add" düğmesine basın.

  5- WinZip penceresinin ortasındaki boş bir alana farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda, görüntülenen dosyaları isimlerine, boyutlarına veya ne kadar sıkıştırdıklarına göre sıralama şansına sahip olabilirsiniz.


  winzip3.jpg

  6- Sıkıştırdığınız dosyaları sabit disk üzerinde nereye kaydettiğinizi unutursanız, araç çubuğundaki "Favorites" simgesine tıklamanız yeterlidir. Burada, sıkıştırılmış dosyaları içeren tüm klasörleri araştıracak bir pencere bulacaksınız.

  7- WinZip sadece işletim sisteminizle değil, anti-virüs programınızla da uyum içinde çalışabilir. Bu sayede sıkıştırılmış dosyaların içeriklerini, henüz açılmadan virüslere karşı kontrol etmek mümkündür. Anti-virüs programınızı WinZip'e tanıtmak için, öncelikle "Options" menüsünden "Configuration" satırını seçin. Daha sonra "Program Locations" sekmesini açın. "Optional Virüs Scanner" bölümünü kullanarak virüs programınızın bulunduğu klasörü gösterin. Sıkıştırılmış bir dosyayı virüs taramasından geçirmek isterseniz, "Actions" menüsünden "Virüs Scan" komutuna baş vurabilirsiniz.

  8- "Actions" menüsündeki "Check Out" seçeneği, sıkıştırılmış bir dosyayı açmaya ve burada bulunan dosyalar için "Başlat" menüsünde kısayol oluşturmaya yarar. Eğer bu seçeneği kullanarak herhangi bir zip dosyasını açarsanız, buradaki dosyalar farklı bir klasöre kopyalanır; "Başlat" menüsünde de kısayol simgeleri oluşturulur.


  - Resim Silinmiş.

  İpucu: Selfextractor

  Windows 98 gibi eski bir işletim sistemini kullanan ve WinZip programına sahip olmayan bir arkadaşınıza sıkıştırılmış dosya gönderecekseniz, WinZip'in "SelfExtractor" özelliğine (kendiliğinden açılan dosya oluşturmaya yarar) baş vurabilirsiniz. Fakat bu özellik, programın deneme sürümünde yer almamaktadır.

  Download
  http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=winzip-turkce&lid=28
  Download
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017