1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Windows'un otomatik çalıştırdığı virüsler yükselişte


 1. Tequilla

  Tequilla Bilgiliyim

  Kayıt:
  14 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.788
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  un Ne Oldugu Beni İlgilendirmez.-.-`

  BitDefender’ın E-Tehdit Raporu’nda bu ay Windows'un otomatik olarak çalıştırdığı Trojan.AutorunInf.Gen liderliği ele geçirdi.

  BitDefender’ın her ay düzenlediği E-Tehditler Kasım Ayı Raporunda, geçen ay ikinci sırada yer alan ve Microsoft Windows autorun özelliğini kullanan Trojan. AutorunInf. Gen.’in ilk sıraya yükseldiğini görüyoruz. Bilindiği gibi her taşınabilir depolama cihazı dosya transferlerinde autorun. ini özelliğini kullanıyor. Kötü amaçlı yazılım üreticileri ise işte bu özelliği kullanarak en fazla hasarı oluşturmayı başarmış gözüküyor.

  Trojan. Clicker. CM ise bu ay bir basamak düşerek ikinci sırada yer alıyor. Yasa dışı uygulamaların yer aldığı web sayfaları üzerinden bulaşan Trojan. Clicker. CM bu ay toplam hasarın yüzde 8’ini elinde bulunduruyor.
  [​IMG]
  Bu ay üçüncü sırada Win32.Worm. Downadup. Gen. Yer alıyor. Yerel ağ üzerinden yayılan malware, toplam hasarın yüzde 6’sına sahip.

  Win32.Worm. Downadup. Gen.’i dördüncü sırada toplam hasarların yüzde 5’ini elinde bulunduran Trojan. Wimad takip ediyor. Trojan. Wimad genellikle uzaktan ASF dosya aktarımı yoluyla yayılıyor.

  Adobe PDF Reader Javascript motoruna yerleşerek PDF dosyaları aracılığıyla yayılan Exploit. PDF-JS. Gen ise toplam hasarın yüzde 3.23’ü ile bu ay listenin beşinci sırasında bulunuyor. Hasarlı bir PDF dosyasının açılmasıyla birlikte ele geçirilmiş Javascript kodu uzaktan kötü amaçlı yazılım yüklemesi yapmaya başlıyor.