Kyrojen

Bilgiliyim
- Resim Silinmiş.

Microsoft, Windows 7'yi piyasaya çıkarmaya 13 gün kala, Windows 8ve Windows 9 ile ilgili söylentilerin yayılmasına sebep oldu.

Windows 7'nin nasıl bir işletim sistemi olduğunu henüz test etmediyseniz, sabırsız davranmanıza hiç gerek yok. Zira önünüzde koskoca iki işletim sistemi daha var gibi gözüküyor. Windows 7, resmi olarak piyasaya çıkmamış olabilir. Henüz çıkmasına 13 gün kalmış da olabilir. Fakat, Microsoft için bu bir engel değil. Firmanın Araştırma ve Geliştirme Depratmanı Başkanı Robert Morgan, dev yazılım firmasının, Windows 8 ilgili çalışmalara başladığını, Windows 9'un da planlarının dönmeye başladığını iddia etti. Bu iki geleceğin işletim sisteminin, günümüz işletim sistemlerinden dev bir farkı olacak: 128-bit mimarisi!

- Resim Silinmiş.

Görünen o ki Microsoft, en az 10 sene daha işletim sistemi dünyasını parselleyecek gibi gözüküyor. Zira 32-bit ve 64-bit olarak hazırlanan Windows 7'nin yanında, kullanıcıların 128-bit ile tanışmasını sağlayacak olan yeni nesil işletim sistemleri, çok daha uzun ömürlü olacaktır. Birçoğumuz henüz 64-bit'in nimetlerinden yararlanamıyorken, Windows 8 ve Windows 9'un 128-bit dağıtılacağının iddia edilmesi, donanım firmalarını da şüphesiz heyecanlandıracaktır.
32, 64, 128 bit
Robert Morgan'ın, LinkedIn adlı sosyal ağ sitesinde yazdığı bir yazıda, "Üst düzey güvenlikle çalışan araştırma ve geliştirme departmanımız, yeni nesil işletim sistemi mimarisini yazılımlarımıza entegre etmeye çalışıyor. Windows 8 ve Windows 9'un proje planlarında 128-bit mimarisinden bahsediliyor. Bu iş için öncelikli ortaklarımız Intel, AMD, HP ve IBM'dir" dedi. İster inanalım, ister inanmayalım ama Windows 7'nin piyasaya bile çıkmadan önce elde ettiği başarı, Microsoft'un ağzını sulandırmış belli ki...

- Resim Silinmiş.

Uzmanlar ise bu haberi daha farklı yorumluyor. Onlara göre Windows 8, 128-bit hazırlanmayabilir. Zira 128-bit mimarisine geçmek için daha çok vakit var. Fakat Windows 9, uzmanlara göre kesinlikle 128-bit dağıtılacak. Windows 7'nin sunucu versiyonu, Windows Server 2008'in, 32-bit sürümü hazırlanmayarak yalnızca 64-bit dağıtılacak olması, yeni nesil Windows'ların 128-bit söylentilerini güçlendiriyor.
Ocak 2002'den beri Microsoft'ta çalışan Robert Morgan, 128-bit mimarisini kullanıcıyla tanıştırarak, daha verimli ve kat kat daha hızlı bir işletim sistemi hazırlayacaklarını iddia ediyor. Bu haber oldukça ilginç, zira uzmanlar, Windows 7'nin son 32-bit ve 64-bit işletim sistemi olacağını düşünüyordu ve, göründüğü üzere Microsoft, uzmanların önceden öngördüğü bu yoldan sapmayacak.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt