Windows 7'yi yeni keşfediyorsanız korkmayın, performansı biraz daha artırmanın yolu burada...

Windows 7, XP kullanıcılarına yeni teknolojiler ve güvenlik, Vista kullanıcılarına ise yüksek performans ile hitap eden bir işletim sistemi.

Başarısına karşın ilk kurulumun üzerine yapılan değişiklikler biriktikçe, performansını kaybetmesi mümkün. Sonuçta sayısız yazılım geliştiricisinin uygulaması piyasada ve kullanıcılar farklı ihtiyaçlara sahip. Bu tür farklı yazılımlar ve oyunlar kurulup kaldırıldıkça, sistemde bir takım değişiklikler yapıyorlar. Bazen yapmamaları gereken değişiklikler yapıyorlar.

Windows'un sahip olduğu engin yazılım desteği ve donanım esnekliğinin bir bedeli, bu sistem değişikliklerinin oluşturduğu olumsuz etkiler ile kullanıcının uğraşmasını gerektiriyor. Kısacası tıpkı diğer işletim sistemleri gibi, performansını koruması için biraz bakıma ihtiyaç duyuyor.

Bu birkaç adımı uygularsanız, şart olmayan özellikleri kapatabilir, ayarlayabilir ve Windows 7 işletim sistemini kurulu PC'nizin performansını gözle görülür bir şekilde koruyabilirsiniz.

Uygulama temizliği

Kullanılmayan uygulamaları kaldırmak bütün işletim sistemleri için sayısız derde devadır.

Özellikle de dizüstü bilgisayarlar, kullanıcıların satın alır almaz çalışabilmesi için sayısız uygulamayla birlikte gelirler. Günümüzde zengin bir ücretsiz yazılım hediyesiyle gelen pek çok dizüstü modeli bulunmaktadır.

Ancak performans açısından, bunların içinden ihtiyacınız olmayanları kaldırmak, ücretsiz diye tutmaktan daha karlı olacaktır. Deneme sürümlerini de bir deneyin ve işinize yaramıyorsa kaldırın.

Hatta işe yarar mı acaba diye tuttuğunuz, ama bir türlü açıp bakamadığınız yazılımlardan biran evvel kurtulun. Muhtemelen kurcalanmadan uzun süre bekleyecek ve otomatik güncellemeler, başlangıçta açılmalar ile sisteminize yük olmak dışında bir işe yaramayacak.

Windows 7'de Başlat'a tıklayın, Denetim Masası'na girin ve burada Programlar'ın altındaki Program Kaldır bağlantısına tıklayın. Sisteminizde ne kuruluysa görebilir ve sağ tıklayıp Kaldır diyerek kaldırabilirsiniz.

Windows Özellikleri

Başlat, Denetim Masası altından Programlar yazısına tıklarsanız karşınıza çıkan menüden Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneği çıkacaktır. Buradan gereksiz özellikleri kapatabilirsiniz.

Sisteminizi yavaşlatan ve Windows 7 ile birlikte çalışmaya başlayan uygulamaların, otomatik başlamasını engelleyerek açılışta işe başlama sürenizi kısaltabilirsiniz.

Bunun için Başlat'a tıklayın, kutuya msconfig yazıp Enter'a basın ve buradan Başlatma sekmesine geldiğinizde Windows 7 ile birlikte açılan uygulamaları görebilirsiniz.

Ne kadar az ise o kadar hızlı başlar ama daha sonra bu uygulamaları çalıştırdığınızda aynı süreyi yüklenmeleri için bekleyeceğiniz gerçeğini değiştiremezsiniz. Burada bilgisayarı her açtığınızda mutlaka kullandığınız uygulamalar kalırsa iyi olur.

Görsel öğeleri kısmak

Windows 7'nin görsel özelliklerini kapatarak hızlandırabilirsiniz. Bunun için Denetim Masası altında üstteki adres satırında ok tuşuna tıklayıp Tüm Denetim Masası Öğeleri, Performans Bilgileri ve Araçları altında Görsel Efektleri Ayarla seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Daha kısa bir yol, Başlat'taki arama satırına Performans yazıp, "Windows'un görünümünü ve performansını ayarla" sonucuna tıklamaktır. Buradan görsel efektleri kısarak sistem performansını arttırabilirsiniz.

Arama özellikleri

Arama, gördüğünüz gibi bazen işleri çok kolaylaştırıyor.

Ancak Windows devamlı sistemdeki dosyaları endeksleyerek aramalarınız için kütüphaneler oluşturuyor. Bu kısımda da ayar yaparak performans artırımı mümkün.

Bunun için Denetim Masası'na girerek sağ üsteki arama kutucuğuna Dizin yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri'ne girin. Burada sık değişiklik yapmadığınız klasörleri aramadan çıkartın.

Enerji tasarrufu ya da performans

Güç ayarları da sistem performansınızı etkileyebilir. Windows 7 kurduğunuzda bu ayar varsayılan olarak Dengeli'de gelir.

Bu performansı düşürür ve pil ömrünü uzatır, bunu Yüksek Performans'a getirerek sisteminizin en hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Hatta Windows seslerini bile kapatarak bir gıdım daha pil ömrü ve performans kazanabilirsiniz. Başlat altında arama çubuğuna sistem ses yazın, Sistem seslerini değiştir seçeneğine tıklayarak sistem seslerini iptal edin. Bu değişiklik gözle görülür bir fark oluşturmasa da en azından daha sessiz bir Windows'unuz olur.​

Güç ayarları da sistem performansınızı etkileyebilir. Windows 7 kurduğunuzda bu ayar varsayılan olarak Dengeli'de gelir.

Bu performansı düşürür ve pil ömrünü uzatır, bunu Yüksek Performans'a getirerek sisteminizin en hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Hatta Windows seslerini bile kapatarak bir gıdım daha pil ömrü ve performans kazanabilirsiniz. Başlat altında arama çubuğuna sistem ses yazın, Sistem seslerini değiştir seçeneğine tıklayarak sistem seslerini iptal edin. Bu değişiklik gözle görülür bir fark oluşturmasa da en azından daha sessiz bir Windows'unuz olur.
Bu yöntem laptoplar'da geçerli galiba , pc için böyle birşey yapmaya gerek var mı ki ?

bittersweet demiş ki:

Hatta Windows seslerini bile kapatarak bir gıdım daha pil ömrü ve performans kazanabilirsiniz. Başlat altında arama çubuğuna sistem ses yazın, Sistem seslerini değiştir seçeneğine tıklayarak sistem seslerini iptal edin. Bu değişiklik gözle görülür bir fark oluşturmasa da en azından daha sessiz bir Windows'unuz olur.
Bu yöntem laptoplar'da geçerli galiba , pc için böyle birşey yapmaya gerek var mı ki ?
Pil kelimesi orada laptop için ama güç seçeneklerinden de ayarlayabiliyoruz ya hani tasarrufu, onu demiş sanırım.

Yukarı Alt