1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Windows 7'de gerçek devrim


 1. TrowZeeN

  TrowZeeN Öğretiyorum

  Kayıt:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  522
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Nevşehir

  Neden Windows XP değil de Windows 7? İşte Windows 7'nin gözden kaçan devrimci özelliği...

  [​IMG]

  Yeni bir işletim sistemine geçişte kullanıcıları gerçekten heyecanlandıracak "özel" bir özelliğe ihtiyaç vardır.

  Windows 3.1'in devrimci özelliği PC'lerin 640K engelini aşmasıydı. Windows NT sunucu-istemci konseptlerini, güvenliği ve donanım tabanlı hafıza korumasını getirdi ve profesyoneller için devrim yarattı. Windows XP ev ve işte kullanılabilen, her işe yaran bir işletim sistemi olarak 95-98 serisi ile NT arasındaki uçurumu kapattı.

  Windows Vista bile Windows XP'den, geleceğe dönük teknolojilere yolu açtı. Ve Windows 7 bütün bu özellikleri kendinde birleştirdi.

  Windows 7 ile ilgili olarak bugüne kadar sayısız özellik okudunuz ama bu özelliğin üzerinde yeterince durulmadı. Artık herkes Windows 7'nin Windows XP kadar hafif ama Vista gibi geleceğe dönük bir işletim sistemi olduğunu biliyor. Şık bir arayüz, pek çok ergonomik özellik, sürücü ve donanım uyumluluğu anahtar özellikler arasında. Windows 7'nin esas vurucu özelliği ise ölçeklendirilebilirlik oldu.

  Ölçeklendirilebilirlik, orijinal tabiriyle scalability, Windows 7'nin mevcut donanım kaynaklarını kendisinden önceki işletim sistemlerinin kullanamadığı kadar iyi kullanabilmesi demek.

  Windows XP tek çekirdekli işlemciler devrinin işletim sistemiydi, oysa Windows 7 çok çekirdekli ve yeni nesil gelişmiş işlemcilere uygun tasarlanmış yeni bir işletim sistemi. Çok çekirdekli testlerde çekirdek sayısı arttıkça Windows 7'nin Vista'yı geçtiği XP'ye tur bindirdiği görülüyor. Aynı donanım ile yapılan yabancı bir testte 8 çekirdek üzerindeki Windows 7, aynı sistemdeki Windows XP'ye yüzde 250 fark atıyor.

  Windows 7'nin devrimci özelliği yeni donanımdan sonuna kadar yararlanabilecek teknolojiye sahip olması. İşte bu sayede kullanıcılar bu yeni işletim sistemiyle yeni nesil donanımlarının gerçek gücünü ortaya çıkartabiliyor. İşlemci, hafıza, çipset, Windows 7 ile çalışması gerektiği gibi çalışıyor; bu da artık Windows XP'nin sistem kaynaklarını daha az kullanarak elde tuttuğu avantajı anlamsız hale getiriyor. Çünkü Windows XP az kaynak kullansa da, olan kaynakları düzgün bir şekilde değerlendiremeyecek kadar eski.   
 2. Yukie

  Yukie  

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.570
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  -PC Donanım ve Yazılım Teknolojileri Uzmanı -Fotoğ
  Şehir:
  Boş diyarlarda, avare yürüyor olmalıyım

  Güzel bi konuya değinmişsin. Teşekkürler trowzeen, çoğu yorumcu ve araştırmacı hep arayüz ve multimedia fonksiyonlarını ele alıyor.
  Herşey sadece "yazılımda bittiği" kanısını taşıyan okurlara ve diğer araştırmacılara o şekilde sunuluyor ve şöyle bir mantık çıkıyor; "MSN de yazıştık, oyunda oynadık, sitelerdede gezindik, o zaman bu sistem SÜPER!" diye bir saçmalık çıkıyorki buda araştırmacıları çıldırtır.
  Bu tip yazılar ve bilgiler ise çok kısa veya anlamsız bir şekilde anlatılarak elde tutulan bazı noktalar oluyor ve biz kullanıcılar bu bilgileri okuduktan sonra halen yeni sistem ve yazılımları almakta tereddütlü kalıyoruz :(

  Bu konuda paylaşımın için teşekkürler

  Not: Donanımlarla yaklaşık 1 yıldır yakından ilgilenemedim. Çoğu yeni teknolojiyi tam olarak bilmiyorum. Eğer 1 soruma yardım etmek istersen, çok memnun olurum. Buyur Buradan Lütfen