WiNDoWS 7
Microsoft’un ‘multitouch’ isimli yeni arayüzü bilgisayar kullanımını baştan aşağıya değiştirecek.

Microsoft’un, geçtiğimiz salı günü yaptığı tanıtımda, Windows 7 işletim sisteminde çalışacak multitouch arayüzünü tanıttı. Multitouch’ın en önemli özelliği kullanıcının bilgisayarını tamamen ekran üzerinden dokunmatik olarak kontrol edilebiliyor olması.

Daha çok otellerde, restoranlarda ve kamusal eğlence mekanlarında kullanılması beklenen multitouch, daha önce tanıtılan “surface”in teknolojisinden yararlanıyor. All Things Digital konferansında tanıtımı yapılan multitouch’ın özellikle resim uygulamalarında kullanımı ise fazlasıyla ilgi çekti.

Bir kitabın sayfası nasıl çeviriliyorsa, multitouch’ta resimler de aynı el hareketleriyle değiştirilebiliyor ve büyütülüp küçültülebiliyor. Ekranda çıkan piyano klavyesini de dokunmatik olarak çalabilme özellliği, tanıtım katılımcılarının multitouch’a tam puan vermesini sağladı.

Multitouch’ın windows 7′de kullanılacağını hesaba katarsak, bu yeni arayünüze kavuşmamız 2010′un başında mümkün olabilecek. Ayrıca multitouch’ın dizüstünde kullanımı ise oldukça karizmatik bir hal alacak gibi de gözüküyor.

-------------
Windows 7 ismi aile ağacından geliyor ;

* windows 1 0
* windows 2 0
* windows 3 1
* windows 95
* windows 98
* windows me
* windows nt (windos 5.0)
* windows xp (windows 5.1)
* windows vista (windows 6.0)
* windows 7 (windows 7.0)

----
Bill Gates, Tokyo’da dijital yaşam tarzı konsorsiyumunda Microsoft yeni işletim sistemi Windows 7′nin hakkında bazı heyecan verici yeni bilgiyi verdi.

Windows 7 olarak adlandırdığımız yeni versiyon üzerine çok yoğun çalıştık. Bu yeni sürüm beni de çok heyecanlandırıyor.

Daha az güçle, Daha az bellek ile daha etkili bir işletim sistemi. Ve cep telefonları ile daha çok uyumlu.

Büyük bir oyun platformunu internetsiz şekilde birbirine bağlayabileceksiniz. Bu nedenden dolayı senkronize edilen bilgisayarlar arasında bilgi alıp vermek için uğraşmadan bağlabileceksiniz.

Microsoft’un gerçekten Vista 2′den kaçınacak olduğu ve Windows 7′ye daha çok ilgi göstereceği görürnen bir gerçek. Bağlayıcılık gerçekten Windows7′nin anahtar kelimelerinden birisi.

---------

Bunun haberi burada 3 ay öncesinden çıkmıştı zatende:

-Henüz başlanmadı
-Yapımcı takım yok
-Nasıl birşey olacağı sadece tasarlandı
-Microsoft yapacağını henüz officiel olarak onaylamış değil

Dokunmatik ekranlada manyak cs falan yapılır ha xD

Güzel olan bence sadece xp ve vista gibi aşırı ram tüketimi yok. 20 Mb ram sınırı koymuşlar.

Yukarı Alt