1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Windows 7 Mac'i vurdu!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Windows 7 ve PC'ler Mac'leri gölgede bırakıyor.

  Apple için her şey bir rüya gibi giderken, bu yıl neler oluyor? İşte 2010 PC-Mac manzarası.

  Bu yılın tahmini donanım satış verileri açıklandı, sadece ilk çeyrekteki rakamlar bir donanım üreticilerinin yüzünü güldürüyor .

  New York Times'ın yayınladığı verilere göre işlemci devi Intel'in ilk çeyrek satışları 10.3 milyar dolar, karı ise 2.4 milyar dolar oldu. Intel işlemciler hem PC'lerde, hem de Mac'lerde kullanılıyor ve bu yıl PC donanım piyasasının yüzde 25 büyümesi olası.

  Gartner'ın açıkladığı rakamlar ise daha da iyi , dünya çapında PC satışları yüzde 27.4 artmış durumda ve bu beklentileri yüzde 5 aşıyor.

  PC pazarı yukarı giderken, açıklanan rakamlara göre Apple'ın büyümesi geçtiğimiz yıl olduğu gibi değil. IDC, raporunda Apple'ın büyümesinin bu yıl tökezlediğini belirtti.


  Apple kaç bilgisayar sattı? 2 farklı hesap


  Gartner ve IDC'nin Apple satışları hakkındaki yorumu oldukça değişik.

  Her iki şirket de Apple'ın Amerika piyasasında 5. olduğunu aktarıyor. Ancak Gartner'ın hesabına göre Apple pazar payını Amerika'da yüzde 7.2'den yüzde 8'e çıkartıyor. Amerikan endüstrisinin yıllık yüzde 20.2 büyümesini, Apple'ın yıllık büyümesi geçiyor. Satılan Mac: 1.398 milyon adet.

  IDC'ye göre ise Apple son çeyrekte sadece yüzde 8.3 yükseldi, yavaşladı. İki araştırma şirketinin hesapları arasında 200.000 bilgisayarlık bir fark var. IDC'ye göre Apple yüzde 16.9 ile Amerikan endüstrisinin büyümesinin gerisinde kalarak pazar payı kaybetti. Yeni payı ise yüzde 7'den yüzde 6.4'e düştü. Satılan Mac: 1.13 milyon adet.

  Diğer analizcilerin görüşlerine de bakıırsa bu yıl Windows PC'lerin yılı olacak ve Mac pay olarak Vista döneminde olduğu gibi payını arttıramayacak. Ancak her iki devi de tehdit eden yükseliş, mobil cihazlardan geliyor . PC pazarında rekabet sürüyor ama aslında savaşın çok farklı cepheleri var.