1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Windows 7 ile dokunmak!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Windows 7 dokunmatiği standart hale getirir mi?

  Windows 7 dokunmatik sistemleri destekliyor; peki PC üreticileri Windows 7'yi ne kadar destekliyor?

  Dokunmatik PC'ler her zaman biraz üst seviye olmuştur. Bunun sebebi elbette fiyatı ve destekleyen yazılımların profesyonel amaçlı olmasıdır. Ancak bu Windows 7'yle birlikte değişebilir.

  Windows 7 çoklu dokunmatik desteği (Multi-touch gesture) sunarak basit hareketlerle masaüstünde iPhone'u meşhur eden kontrolleri sunuyor. PC satıcıları da bu özelliklerin farkında ve dokunmatikten yararlanmaya imkan tanıyan donanımlardan daha fazla sipariş ediyorlar. HP TouchSmart 600 gibi dokunmatik ve kompakt sistemler, Lenovo'nun ThinkPad T400 gibi dört parmak dokunmatik kontrollü dizüstü bilgisayarı popülerliği artan dokunmatik sistemlere iyi birer örnek. Asus, MSI, Fujitsu ve daha pek çok PC üreticisi de yeni bilgisayarlarına dokunmatik özellikler ekliyor. Çünkü Windows 7'de bu özellik var.

  Piyasa analizlerine göre All-in-one yani hepsi bir arada tabir edilen, donanım bileşenlerinin monitör kasasına sığdırıldığı derli toplu sistemler popülerlik kazanacak. DisplaySearcy'ün tahminine göre 2007'de 3.2 milyon satan AIO sistemler, 2009'da 5.9 milyonluk bir satış rakamına ulaşacak.

  Dokunmatik kalıcı mı? Geçici mi?

  Yine de bu meseleyle ilgili basit bir analiz yapabiliriz. Dokunmatik devamlı elde tutulan cep telefonlarında başarılı bir kontrol mekanizması. Ancak masaüstü bilgisayarlarda kullanıcıların ellerini kaldırıp ekrana dokunmaları, uzun süreli kullanımda ellerini uzun süre havada tutmaları gerekiyor. İşte bu yüzden özellikle yaşlılar için uzun süre kullanışlı bir sistem değil.

  Yani ekranda dokunmatik, ana kontrol mekanizması olarak değil, bir destek kontrol mekanizması olarak çok faydalı. Klavye ve fare ikilisine geçtiğimiz yıllarda pek çok alternatif kontrol çıktıysa da, ellerin masada olmasının rahatlığı ve bu kontrol ikilisinin hızı, esnekliği, tutarlılığı ve yüksek hassasiyeti başka hiçbir kontrol sistemi tarafından tekrar başarılamadı. Microsoft 5 farklı prototip dokunmatik fare üzerinde çalışıyor, Apple ise yeni Magic Mouse'u tanıttı. Yani devler de araştırmalar sonucunda bu şekilde düşünüyor.

  Dokunmatik teknolojilerin ekranda kullanılması yerine, klavye ve farede kullanılması ise uzun vadede masaüstü bilgisayarlar için gerçek çözüm olacak gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarlarda durum biraz daha esnek, oturma ve el, kol pozisyonu dokunmatiğe biraz daha uygun. Ancak dizüstünde de dokunmatiğin en başarılı olduğu ve tahminimizce olmaya devam edeceği yer touchpad.