1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Win 7: Kullanıcılar memnun mu ?


 1. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48

  [​IMG]

  Windows 7 kullanıcı memnuniyeti araştırması.

  Windows 7 çıkalı bir ay oluyor. Peki yeni işletim sistemine geçenler ne düşünüyor?


  Windows 7'nin çıkışının üzerinden bir aydan biraz fazla zaman geçti. İlk incelemeler ve beta testçilerinin görüşleri son derece olumluydu. Peki şimdi durum nasıl?

  Technologizer'ın yaptığı Windows 7 memnuniyeti araştırması, yeni Windows'a erkenden geçenlerin tecrübelerini, memnun olup olmadıklarını ortaya koyuyor. Basit bir iyi mi, kötü mü sorusunun ötesine de geçiyor ve memnuniyet ölçümünde kullanıcıların karşılaştıkları problemlerin yüzdelerini ortaya koyuyor.

  Teste yanıt veren 550'nin üzerinde kullanıcının içerisinde profesyoneller, editörleri amatör kullanıcılar ve tam sürümden önce test edenler de var. Windows XP'den ve Windows Vista'dan sonra durum ne, kullanıcılar Windows 7 ile daha mutlu oldu mu ve Windows 7 aldığı olumlu eleştirileri hak ediyor mu gibi sorular cevap buluyor.

  Windows XP ve Vista'dan Windows 7'ye geçenler

  Teste katılanların yüzde 46'sı Windows 7'den önce Windows Vista, yüzde 32'si Windows XP, yüzde 17'si hem XP, hem Vista kullanıyor.

  Yüzde 5 Windows harici işletim sistemi kullanıyor ve yüzde 0.7'si Vista ve XP dışında bir Windows sürümü kullanıyor. Bu arada açıklanan yüzdelerin toplamlarında zaman zaman yuvarlamalar ve küçük hatalar olduğunu not edelim.

  Kullanıcıların yüzde 73'ü final sürüm, yüzde 8'i PC'leri ile gelen sürümü, yüzde 14'ü test sürümünü, yüzde 6'sı ile Mac üzerinde Boot Camp veya sanallaştırma yazılımı vasıtasıyla Windows 7 kullanıyor.

  Katılımcıların yüzde 64'ü kendilerini uzman Windows kullanıcısı olarak tanımlıyor. Yüzde 35'i ortalama, yüzde 1' ise acemi kullanıcı olduğunu söylüyor.

  Kullanıcı profilleri

  Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 61'i Windows 7'yi sadece evde kullanırken, yüzde 25'i hem evde, hem işte, yüzde 14'ü sadece işte kullanıyor.

  Kurulumların yüzde 81'si sıfırdan, yüzde 19'ü Vista üzerine gerçekleştirilmiş.

  Kullanıcıların yüzde 61'i 64 bit, yüzde 31'i 32 bit sürüm kullanmış.

  Yüzde 59, Windows 7'yi kapsamlı bir şekilde, yüzde 39 ortalama ve yüzde 5'i yüzeysel bir şekilde kullanmış.

  Bu oranlardan Windows 7'ye erken geçenlerin meraklı ve araştırmacı kullanıcılar olduğu, detaylara indiği ortaya çıkıyor.

  Temiz kurulum, mavi ekran, 32-64 bit

  Windows 7 kuranların yüzde 84'ü bir hatayla karşılaşmamış. Yüzde 13'ü kurulumun düzgün gittiğini, yüzde 4 ise önemli sorunlar yaşadıklarını belirtiyor. Daha önceki araştırmalar kurulumda daha çok hata gösteriyordu. Bu istatistiksel farklar temiz kurulum yapanlar ile Vista üzerine kuranların oranının farklı olmasından kaynaklanıyor.

  Kurulumdan sonra karşılaşılan sorunların yüzde 40'ı sürücü sorunları. Üçte biri yazılım uyumsuzlukları. Bunda da 64 bit kullananların ağırlıkta olması etkili. Başka araştırmalarda 32 bit kullananların daha az sürücü sorunu yaşadığı kaydediliyor.

  Kullanıcıların yüzde 11'i mavi ekran ile karşılaşmış. Buna karşın sadece yüzde 6'sı performanstan memnun değil. Windows Vista ile kıyaslandığında memnuniyet çok yüksek.

  Sonuçlar

  [​IMG]

  Windows XP ve Vista'nın ilk günleri hatırlanırsa bu yüzdelerin göreceli olarak oldukça başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

  Sorunsuz mu? Kesinlikle değil; peki sorunlar kabul edilebilir düzeyde mi? Bu istatistiklere ve forumlara yansıyan şikayetlerin düşüklüğüne bakılırsa evet.

  Özellikle Windows 7'nin performansından şikayet edenlerin ne kadar düşük olduğu dikkat çekici. Windows XP kullanıcıları için en önemli faktör de bu. Sonuçta bu araştırma sonuçları Windows 7'ye geçen kullanıcıların son derece memnun olduğunu gösteriyor.

  Siz de tecrübelerinizi, memnun olup olmadığınızı forumda bizlerle paylaşabilir, Türk kullanıcıların görüşlerini ortaya koyabilirsiniz...

  Bilgi için: Microsoft
  Telefon: (212) 258 59 98 pbx   
 2. Temet Nosce

  Temet Nosce rank8

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.295
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Boston/Massachusetts

  Bakalım deneyip göreceğiz :wink1:
   
 3. BaSoryong

  BaSoryong Buralıyım

  Kayıt:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.183
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrençi :)

  Hmm bende almayı dusunuyorum bakalım :)
   
 4. XER0

  XER0  

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci

  Gayet başarılı.
   
 5. Quattro

  Quattro olduser

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.933
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mühendis
  Şehir:
  UnderGround

  :thumbsup: