Windows 7'de pil ömrü meselesi bitmiyor!

Microsoft Windows 7'yi savunuyor, kullanıcılar kabul etmiyor: İşte son Windows 7 kavgası...

Geçtiğimiz günlerde aktardığımız Windows 7 pil ömrü problemleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Direkt Windows'un başkanı Steven Sinofsky'nin cevap verdiği iddiaların sahipleri, Windows 7'nin dizüstü pil ömrünü kısalttığı ya da kalıcı olarak bozduğu iddialarını sürdürüyor. Microsoft TechNet'te bu konuda oldukça iddialı olan bazı kullanıcılar, Microsoft'un açıklamasını kabul etmiyor.

Microsoft yaptığı açıklamada sorun bildirimleriyle ilgili yaptıkları araştırmalarda, test edilen dizüstü pillerinin gerçekten de ömrünü doldurduğunu, Windows 7 pil alarmının doğru çalıştığını belirtmişti.

Şikayeti süren kullanıcılar ise bu açıklamalara karşın Windows 7'de bu konuda bir sorun olduğunda ısrarcı.

İşletim sistemi pili bozar mı?

Daha önce Windows 7'nin XP ya da Vista'dan daha kısa pil ömrü yani şarj ile çalışma süresi sunduğu iddiaları vardı. Ancak bu son iddialar tamamen farklı.

Windows 7 kurulumunun pili bozduğu iddiası çok ilginç. Bir kullanıcı, Windows 7 kurmadan önce düzgün çalışan dizüstü bilgisayarının pil uyarısından sonra Linux altında bile artık pil ömrünün geri gelmediğini iddia ediyor. Üst üste aldığı 2-3 pilin de bozuk olmasının imkansız olduğunu dile getiriyor.

Microsoft ise Windows 7'nin yazılımsal olarak pilden veri aldığını, pil üzerinde bir değişiklik yapamayacağını belirtiyor. Donanımsal kontrol mekanizmasından alınan verilerin aktarıldığını bu yüzden bu tür iddiaların yanlış olduğunu, yapılan testlerin de bu durumu kanıtladığını belirten Microsoft, OEM ortaklarıyla bu konuyu derinlemesine araştırdıklarını aktarıyor.

Windows'un başkanı ne diyor?

Sinofsky'nin sözlerini tekrar aktarırsak "Windows 7 ne pil durumunda yanlış bildirim yapıyor, ne de pillerin bu duruma gelmesine sebep oluyor."

Hatta Sinofsky'e göre Windows 7'nin pile zarar vermesi imkansız, işletim sisteminin donanım ile etkileşimi buna izin vermiyor. Sinofsky sadece Windows 7'den de bahsetmiyor, ona göre herhangi bir işletim sisteminin pile zarar vermesi teknik olarak mümkün değil.

Bir işletim sisteminin dizüstü pil ömrünü daha kötü kullanması elbette mümkün, ama bahsi geçen sorun kalıcı bir zarar vermek olunca iş değişiyor. Microsoft'a göre kullanıcılar ilk kez dizüstü pilinin gerçek ömrüyle ilgili bilgiye sahip olabiliyor, bu yüzden de telaşa kapılarak Windows 7'nin pillerini bozduğunu sanıyor.

Dizüstü pil üreticisi olan Boston-Power'dan yapılan bir açıklama, yanlış bilgi verilebileceğini, yani yanlış alarm olabileceğini ifade ediyor. Ancak açıklamada pili bir işletim sisteminin bozabileceğine dair bir şey yok.

Bilgi için: Microsoft

Yukarı Alt