1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Western Digital, 2 TB kapasiteli diskini duyurdu!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.463
  Beğenilen Mesajlar:
  365
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Western Digital, 2 TB kapasiteli diskini duyurdu!

  [​IMG]

  Western Digital, 2 TB depolama kapasitesi sunan ve şu an için dünyanın en yüksek kapasiteli diski olan WD Caviar Green WD20EADS modelini sonunda resmen duyurdu. "Sonunda" diyoruz, çünkü aslında bu diskin varlığı ve temel özellikleri yaklaşık 1 ay önce zaten duyulmuş, öğrenilmişti. WD'nin bugün yayınladığı basın duyurusu, ürünün varlığını resmileştirmiş oluyor.

  Western Digital'in düşük güç tüketimli ve düşük gürültülü Caviar Green serisinden olan yeni disk, 500 GB kapasiteli kayıt plaklarıyla oluşturulmuş, dolayısıyla diskin içinde 4 plak ve toplam 8 kafa var. SATA arabirimiyle sunulan diskin tampon belleği 32 MB düzeyinde.

  3.5" formatında sunulan diskin tüm bilgileri biliniyor, bilinmeyen yönüyse dönüş hızı. Western Digital, Caviar Green serisi diskleri için dönüş hızı bilgisini kesinlikle açıklamıyor. Tahminler, dönüş hızının 5400rpm düzeyinde olduğu yönünde.

  2 TB kapasiteli bu modele özel yeni bir teknolojiyse, WD'nin StableTrac adını verdiği bir uygulama. Firma, kayıt yüzeylerinin mikroskopik düzeydeki titreşimlerini azaltmak için diskin motorunun milini hem alt yüzeye, hem de üst yüzeye sabitlemiş. Bu sistem sadece 2 TB modelde var.

  Mart ayında ülkemizde satışa sunulması beklenen ürün için 299$+KDV fiyat öngörülmekte.

  [​IMG]