1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

WAHRENHEIT GPOTATO(RAPPELZ) ÖZEL RÖPORTAJ!


 1. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Cihan Ağagişi; Merhabalar Raif Bey, öncelikle bizi kırmayıp wahrenheit.com olarak yaptığımız röportaj teklini kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Raif Cilasun ; Öncelikle web sayfanızda bizlere yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim Cihan Bey.

  Cihan Ağagişi; Bize kendinizi tanıtabilir misiniz ?

  Raif Cilasun ; Tabi ki, kısaca bahsedeyim. 29 yaşındayım, doğma büyüme İzmir’liyim. Ege Üniversitesi İşletme bölümü ve Hamburg Üniversitesi Uluslararası İşletme Master bölümü mezunuyum. Bu sektörde kendimi daha önceden Almanya’da rakip firmalardan birinde yaklaşık 1,5 sene Türkiye iş geliştirme sorumlusu olarak geliştirdikten sonra 10 aydan fazla bir süreden beri Dublin – İrlanda’daki Gala Networks Europe firmasında Türkiye pazarlama ve iş geliştirme görevlerini üstlenmekteyim.


  Cihan Ağagişi; gPotato takımı olarak Türkiye'ye bakışınız nedir ?

  Raif Cilasun ; gPotato takımı olarak, Türkiye en çok önem verdiğimiz pazarlardan bir tanesi. Türkçe olarak sadece Rappelz oyunumuz bulunmasına rağmen, yaklaşık olarak her 6 ayda bir oyunumuzun yeni güncellemesi geliyor ve oyunumuzu güncel ve kaliteli tutuyoruz. Oyunumuzu en hızlı şekilde kullanıcılara tanıtmak için değişik pazarlama kanalları kullanarak oyunumuza yeni oyuncular katıp Rappelz’in şu an Türkiye’de oynanan en kaliteli MMORPG’lerden bir tanesi olmasını devam ettiriyoruz. GM arkadaşlarımız da oyuncularımıza oyun içi destek vererek, sorularını cevaplayıp ve problemlerini halletmek için hafta içi TSİ 11:00 – 20:00 arası hizmet veriyorlar.

  Cihan Ağagişi; Rappelz çıktığı günden beri istikrarlı yükselişini sürdürmekte, Sizce Rappelz'in albenisi nedir? Bir oyuncu neden Rappelz oynamalı?

  Raif Cilasun ; Rappelz’in eşsiz yaratık (pet) sistemi her bir oyuncuy a kendi yaratığını kontrol etme şansı veriyor. Oyunumuzda 27 tane yaratık ve bunlara ilaveten 2 tane özel yaratık bulunmakta. Bu karakterlerin her biri kendine has yetenekleri ve oyun oynayışına sahip. Bu sayede oyun içinde oyuncular karakterlerini değişik şekillerde oynama imkanına sahip olabiliyor. Fakat bunun ötesinde oyundaki GvG ( Klan vs. Klan ) sistemi sayesinde klanlar Rappelz dünyasındaki 12 zindanı ele geçirip sahiplenebiliyor.

  Cihan Ağagişi ; Bildiğimiz üzere Rappelz'in yenü sürümü Ihtiras geldi, gPotato olarak yeni sürümlere geçerken oyuncuların isteklerini göz önünde bulunduruyor musunuz ?

  Raif Cilasun ;Rappelz, Gala Lab tarafından geliştiliyor ve dünyanın dört bir tarafında yayınlanıyor. Gala Networks Europe, Rappelz’in Türkiye, Fransa, Almanya, Polonya ve İtalya’da yayınlanan Avrupa versiyonundan sorumlu. Doğal olarak oyuncuların beklentileri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor ve bir asyadaki bir stüdyo olarak bütün bu isteklere aynı anda cevap verebilmek malesef çok zor. Fakat her ülkedeki oyuncu gruplarının fikirlerine mümkün olduğu kadar kulak verip onların oyun içi beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz.

  [​IMG]

  Cihan Ağagişi; Hazır yeniliklerden bahsetmişken, Rappelz'de bizi yakın zamanda bekleyen yenilikler var mı ? varsa nelerdir duymak isteriz.

  Raif Cilasun ;Belki duymuşsunuzdur, Rappelz Epic VII 3.Bölüm şu an geliştirilme safhasında ve Kore Test Server’ında mevcut. Şu an açıklayabileceğimiz çok fazla bir konu yok fakat bir konu kesin ki, oyuncular oyun içindeki yeni engelleri aşarak oyun içi tecrübelerini bir üst sınıfa çıkaracaklardır. Geliştirici stüdyonun Facebook sayfasına http://www.facebook.com/rappelzstudio göz atarak bizleri yakın zamanda bekleyen gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

  Cihan Ağagişi; Rappelz'in artık kafelere ineceğini, etkinlikler düzenleyeceği duyumunu aldık, bu konuyu açıklar mısınız ?

  Raif Cilasun ; Evet, ayrıcalıklı ortağımız Gamebayi ile inşallah Eylül ayının sonunda şu ana kadar Rappelz oyuncuları için yapılmamış olan internet kafe etkinliğini düzenleyeceğiz. Amacımız hem Rappelz ile yeni tanışan arkadaşlara oyunumuzu tanıtmak, hem de oyunumuzun topluluğundan arkadaşlarla merkezi bir yerde buluşup hep beraber Rappelz severlerin oyunumuzla güzel bir gün geçirmelerini sağlamak. Oraya gelen arkadaşlarımıza da birbirinden güzel hediyelerimiz olacağını şimdiden belirtmek isterim :wink1:

  Cihan Ağagişi ; Sizce Türkiye'nin mmorpg dünyasındaki konumu nedir? Türk oyuncularına bakışınızı öğrenebilir miyiz ?

  Raif Cilasun ; Bence Türkiye Avrupa’nın en büyük ilk beş pazarı arasında. Türkiye’de demografik nedenlerden dolayı diğer pazarlardan daha fazla genç oyuncu potansiyeli bulunmakta. Bu çok önemli bir konu. Ayrıca git gide artan internet penetrasyonu, internet bağlantı hızı, altyapıdaki yenilikler, artan kotalar, düşen internet bağlantı ücretleri vs. gibi dış etkenlerde daha çok internet kullanıcısı ve bununla paralel olarak daha fazla online oyun oynayan nüfus demek. Genelde diğer Avrupa ülkelerinden daha düşük olan ARPU gibi oyun dünyasının anahtar rakamlarının da ülkemizin ekonomik durumu geliştikçe ve refahı arttıkça daha da yükseleceğine inanıyorum. Şu anki haliyle zaten ülkemiz bir çok firma için karlı ve cazip bir pazar.

  Biz Gala Networks Europe olarak elimizden geldiği kadar Türk oyuncularımıza oyun içi destek verip yardımlarına koşup, onların ayrıca etkinliklerle Rappelz’den daha fazla keyif almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Oyun dışında da yaptığımız çalışmalar her zaman oyuncularımızın uzun dönemde faydasına dönüşecek çalışmalar olmasına dikkat ediyoruz. Bu yüzden, örneğin yaz sonrasında Rappelz’in adını internet kafelerde daha çok duyacaksınız. Türk oyuncularına tavsiyem, oynadıkları oyunların kalitesinde çıtayı her zaman yüksek tutsunlar ve hayatın sadece oyundan ibaret olmadığını unutmasınlar. Biz her zaman oyuncularımızı, hile ve başkalarının hakkını yiyerek başarı elde etmek isteyen oyunculardan uzak tutmaya çalışıyoruz; başka oyunlarda malesef bazı üzücü durumlarla karşılaşabiliyoruz. Biz ise bu konuda şu ana kadar diğer rakiplerimizden daha başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.


  Cihan Ağagişi; Son olarak Wahrenheit.com hakkında ne düşünüyorsunuz, görüşlerinizi alabilir miyiz ?

  Raif Cilasun ; Wahrenheit.com Türkiye’de az sayıda bulunan kaliteli Avrupa standartlarını yakalamış MMO sayfalarından bir tanesi. Geniş ve güncel içeriğiyle günden güne daha fazla hayran kitlesine sahip olacağını düşünüyorum. Ana sayfasına ve forumuna göz attığınız zaman zaten hemen kalitesini anlayacaksınız. Sayfanızın uluslarası platformda da ileriki yıllarda lokalize edildiği takdirde de popüler MMO siteleri arasına gireceğine inanıyorum. Bizde gPotato olarak uzun yıllar hem Türkiye hem de diğer yabancı pazarlarda Wahrenheit ile beraber ortak çalışmalar yapabiliriz ve kendimizi bu güzel MMO sitesinde oyunseverlere tanıtma imkanı bulabiliriz.

  [​IMG]

  Bizi takip etmek için : http://www.wahrenheit.com
  http://www.facebook.com/OnlineGamesTurkiye
  Buradan alıntı : http://www.wahrenheit.com/genel/gpotato-rappelz-wahrenheit-ozel-roportaj
   
 2. MicroEx

  MicroEx rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.802
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Mekatronik - Bilgisayar Mühendisi
  Şehir:
  umamı baktın ?
  Cok zevklı bi şekilde okudum müthiş iyi işler cıkıyor :starving:
   
 3. jöker

  jöker rank8

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  591
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  +1 :beer:
   
 4. NiNCaSu

  NiNCaSu olduser

  Kayıt:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.483
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  48
  Meslek:
  Keşke hep çocuk kalsak,kalplerimiz yerine dizlerim
  Şehir:
  Depresif CollaTeraL
  Cİhan benimde misafirim ol bizim inşaatı tanıtalım :P
  Ps:Röportaj çok hoş olmuş eline sağlık.
   
 5. tenpanter

  tenpanter olduser

  Kayıt:
  28 Mart 2009
  Mesajlar:
  3.320
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Hayallerim neredeyse, ben oradayım.
  elinize sağlık deneyelim bakalım rappelz'i :)
   
 6. Tony Montana

  Tony Montana rank8

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.497
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konyaaltı Sahili
  Röportaj çok hoş olmuş gerçektende yalnız Raif Bey yaşından fazla gösteriyor bunuda belirteyim :P

  PS Bro hangisi sensin ?
   
 7. Baris Chn

  Baris Chn rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2011
  Mesajlar:
  856
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  sağdan 2. heralde sinan akçıla benzeyen
   
 8. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Resimler İrlanda gPotato'dan. Ben yokum resimlerde.
   
 9. RecLast

  RecLast rank8

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.494
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Web Designer
  Şehir:
  Zonguldak/Düzce
  Sen olsam şaşarım ^^

  Güzel röportaj olmuş :)