Vuvuzela, Jabulani ve hakemler
Güney Afrika'daki kupada artık vuvuzela ve Jabulani eskidi... Şimdi moda hakemler! Vuvuzela ve Jabulani'nin ardından bu kez Dünya Kupası'na hakemler damgasını vurdu. Almanya-İngiltere ile Arjantin-Meksika maçında yapılan bariz hatalar, gündeme bomba gibi düştü.

2010 Dünya Kupası uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibi gözüküyor. Önce vuvuzela adlı çalgının çıkardığı sesin gündeme oturduğu Güney Afrika’daki turnuvada, ardından kupanın resmi topu Jabulani hakkında eleştiriler yapılmıştı. Ancak bu kez hakemler, bu iki unsurun da önüne geçecek hatalar yaparak tüm dünyanın gündemine oturmayı başardı. Önceki gün Almanya-İngiltere karşılaşmasında Lampard’ın vuruşunda kalenin içinden çıkan topu mücadelenin Uruguaylı hakemi Jorge Larrionda ile yardımcısı Mauricio Espinosa göremedi. İngilizler’i çılgına çeviren pozisyon sonrasında Adalılar hem FİFA Başkanı Sepp Blatter’e hem de hakemlere öfke kustu.

Artık Teknoloji kullanılsın...

Topun kale çizgisini geçip geçmediğini bildirecek teknolojinin artık futbolda da kullanılması tekrar gündeme gelirken, günün ikinci maçında da yine başrolü hakemler oynadı. Bu kez Arjantin-Meksika mücadelesinde Tevez’in attığı golde İtalyan yan hakem Stefano Ayroldi, orta hakem Roberto Rossetti’nin tereddütte kaldığı pozisyonda gol kararında ısrarcı oldu. Pozisyonun tekrarı stattaki dev ekrandan yayınlanınca Meksikalılar itirazlarını artırdı ama hakemler kararından dönmedi.

Dev ekrana önlem alındı

FİFA hatalarla ilgili açıklama yapmazken, hakemlerin arkasında olduğunu söylemekle yetindi. Ayrıca FİFA’nın, Arjantin-Meksika maçındaki pozisyonun tekrarından dolayı, stattaki dev ekrandan bir sonraki maçlarda tekrarların kesinlikle yapılmayacağı ve bu konudaki önlemlerin de artırılacağı belirtildi. FİFA Sözcüsü Nicolas Maingot, “Ofsayt pozisyonunun yayınlanması, büyük bir yanlıştı” diye konuştu.​

BrendiBelle demiş ki:
ARKO demiş ki:
Hiçbiri dünya kupasını vuvuzela zırıltısı kadar mahfedemez. summer4: summer7:
Ben artık alıştım bro vuvuzela borusuna.Sanki maçların olmazsa olmazı gibi geliyor.Bikaç maçta pek duyamadım sesini baya üzüldüm nerde bu güzelim ses diye :mrgreen:
ahahaha şaka maka ben de alıştım bayağı, dediğin gibi birkaç maçta pek çalmadılar eksikliğini hissettim nese:

Yukarı Alt