EliteTurk

Aileden
Vodafone Türkiye'ye övgü

Vodafone Grup Başkanı, Vodafone Türkiye'nin Avrupa'da en hızlı büyüyen şirket olduğunu söyledi

Vodafone Grup Başkanı Sir John Bond, yönetim kurulu olarak Vodafone Türkiye'nin başarısından ve gelecek planlarından çok etkinlendiklerini belirterek, ''Türkiye Vodafone, Avrupa Bölgesi içinde en hızlı büyüyen şirket...'' dedi.

Sir John Bond ile Vodafone Grup CEO'su Vittorio Colao ve Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Grup Başkanı Sir John Bond, yönetim kurulu toplantısını Türkiye'de gerçekleştirdiklerini, bunun da Türkiye'nin Vodafone için ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterdiğini anlattı.

Bugüne kadarki en büyük yatırımlardan birini Türkiye'ye yaptıklarını anlatan Bond, bunun nedenini Türkiye'ye son derece güven duymaları ve Türkiye'nin gelecekte umut vaat eden bir ekonomiye sahip olması olarak açıkladı.

Türkiye'nin ve Türk halkının kendilerini sosyal ve ekonomik ortak olarak görmelerini isteyen Bond, Vodafone'un Türkiye'ye yaptığı yatırımın, ikinci en büyük doğrudan uluslararası yatırım olduğunu ve daha uzun vadede devam edeceğini belirterek, Türkiye pazarından çıkma planları olmadığı, aksine daha fazla büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bütün bunların Türkiye'ye, halka ve hükümete olan inançlarının bir göstergesi olduğunu ifade eden Bond, Vodafone Türkiye'yi yöneten Serpil Timuray liderliğinde son derece yetenekli bir ekibe sahip olduklarını söyleyerek, ''Yönetim kurulu olarak, Vodafone Türkiye'nin şu ana kadar kaydettiği başarılarından ve gelecekle ilgili planlarından son derece etkilendik. Türkiye Vodafone Avrupa Bölgesi içinde en hızlı büyüyen şirkettir'' dedi.

Sir John Bond, Türkiye'ye şu ana kadar 10 milyar TL yatırımda bulunduklarını ve bundan memnuniyet duyduklarını, buna paralel olarak da 8 milyar TL vergi geliri yarattıklarını dile getirdi.

Bond, ''Türkiye pazarına girmekte hiç tereddüt etmedim çünkü, bir ülke insanlarıyla da ölçülür. 70 milyon eğitimli ve son derece yetenekli nüfusa ve güçlü bir ekonomiye sahip bu ülke bize son derece çekici gelmişti. 2005 yılında yatırım kararı alınırken ben de bizzat yönetim kurulunda yer alıyordum. Kendim de dahil olmak üzere bütün üyeler yatırım kararını aldık'' dedi.

Türkiye'ye güven duyduklarını yineleyen Bond, Türkiye'de halka ve Türk ekonomisine hizmet vermenin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

CEO COLAO: ''AVRUPA'YA HOŞGELDİNİZ''

Vodafone Grup CEO'su Vittorio Colao da Vodafone Türkiye'nin son iki yıldır sergilemiş olduğu performanstan son derece memnun olduklarını belirterek, Türkiye'nin Avrupa'da en hızlı büyüyen Vodafone şirketi olmasının dışında, teknoloji ve ticari bakış açısından en iyi yerlerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Colao, ''Son iki yıldır teknolojik ilerlemelerimizden son derece memnunuz. Bu yüzden müşterilerimize 'Bizi deneyin, memnun kalmazsanız paranızı iade ediyoruz' diyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum çok fazla para iadesi yapmayacağımıza inanıyorum çünkü, müşterilerimiz memnun kalacaklar'' dedi.

Tofaş/Fiat için özel olarak terzi usulü geliştirdikleri yapıyla sabit ve mobili kapsayan entegre çözüm sundukları işbirliğini anımsatan Colao, bunun dünyada yaptıkları en gelişmiş çözümlerden biri olduğunu ifade etti.

Bunun yalnızca bir başlangıç olduğunu anlatan Vittorio Colao, şebekeye, dağıtım ağına ve inovasyona yatırım yapacaklarını, daha çok yenilikçi inovatif ürünler getirmeye devam edeceklerini belirterek, hem bireysel hem kurumsal alanda Türkiye'ye her geldiğinde, Türk işadamlarıyla yaptığı görüşmelerde giderek misafir sayısının artarak daha geniş bir odaya ihtiyaç duyduklarını ve müşteri sayılarının da her geçen gün çoğaldığını bildirdi.

Colao, 1 Ekimden itibaren Vodafone Türkiye'nin Vodafone global organizasyonunda Avrupa'ya dahil olduğunu söyleyerek, ''Vodafone'un teknoloji anlamında Türkiye'ye verecek çok şeyi var. Aynı zamanda Avrupa'nın da Türkiye'den öğrenmek isteyeceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de Avrupa'ya Vodafone'la daha erken girdiniz .'Hoşgeldiniz' diyorum'' diye konuştu.

''SONSUZA KADAR TÜRKİYE'DEYİZ''

Vodafone'un Türkiye'de daha önce zorlu bir dönem geçirdiğini belirten Colao, ''Vodafone'un Türkiye pazarından ayrılacağı söylentileri son zamanlarda Serpil Hanım'ın ve ekibinin başarılarının kıskanılması sebebiyle çıkmış olabilir. Ekonomik ve nüfus anlamında da son derece iyi durumda olan bir ülkede bulunmaktan son derece mutluyuz. Vodafone'un sonsuza kadar Türkiye'de kalacağını söyleyebilirim'' dedi.

Colao, bu yıl Vodafone'un Avrupa'daki yatırımlarında İtalya ve Almanya'dan sonra Türkiye'nin en çok yatırım yapılan ülke olduğunu belirterek, bunun da Türk müşterilerinin ve Türkiye'nin kendileri için ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterdiğini aktardı.

Telekomünikasyon sektöründeki vergilendirme sisteminin gözden geçirilmesini arzu ettiklerini belirten Colao, bu sektörün ekonominin gelişiminde bir itici güç görevi gördüğünü, hem kırsal hem de kentsel alanlarda yatırımın öncü sektörü olduğunu kaydetti.

BANGLADEŞ'TEN SONRA EN FAZLA VERGİ TÜRKİYE'DE...

Türkiye'nin, Bangladeş'ten sonra ikinci en fazla telekomünikasyon vergisi ödeyen ülke olduğunu ifade eden Colao, bunun zamanla gözden geçirileceğini umduklarını, vergi seviyelerinin hükümetin bütçesini dengeleyerek gözden geçirilmesi gerektiğini ve rakipler arasında daha adil vergilendirilmeye gidilmesinin önemine değinerek ,''Rekabette operatörlerle ilgili sorun yoktur; önemli olan vergi dağılımının adil olmasıdır'' dedi.

Vodafone'un Türkiye'nin Vodafone Grubu içindeki en iyi operatörlerden birisi olduğunu belirten Colao, rekabetçilik açısından Türkiye'nin Vodafone'a ihtiyacı olduğunu, Vodafone Türkiye'nin ve Türkiye'nin de kendilerini son derece heyecanlandırdığını söyledi.

Türkiye'deki başarının Serpil Timuray ve onun ekibi sayesinde olduğunu, akıllarında sadece bu başarıyı daha yukarıya çıkarmak olduğunu belirten Colao, ''Avrupa'nın yavaş büyüyen bir yerinden daha hızlı bir yerine geldik, dolayısıyla yönetim kurulu son derece memnun...'' dedi.

REKLAMLAR BEĞENİLDİ

Colao, Vodafone reklamlarıyla ilgili olarak da reklam çalışmalarını fantastik bulduğunu ancak önemli olanın müşterilerin beğenmesi olduğunu belirterek, pazar araştırmalarının da bu memnuniyeti açıkça ortaya koyduğunu anlattı.

Vodafone Grup CEO'su Vittorio Colao, ''4G Almanya'da bazı şehirlerde başladı, içinde bulunuğumuz her pazara en hızlı şekilde son teknolojileri getirmek hedefimiz bu sebeple Türkiye'ye yapılan yatırımlarda son 18 ayda hızlandırma yaptık'' dedi.

Hedeflerinin bir ya da ikinci sırada yer almak olduğunu belirten Colao, Türkiye'de de aradaki boşlukları, müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için en kısa sürede doldurmanın kendileri için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Colao ve Bond, Türkiye'ye uzun vadeli yatırımlar yaptıklarını ve çıkmayı hiç düşünmediklerini, Vodafone Türkiye'nin büyüme oranının yüzde 20'nin üzerinde olduğunu, Türkiye'de sonsuza kadar kalıcı olacaklarını, bunun da ötesinde Vodafone Türkiye'nin dünya pazarında önemli bir yere geleceğini belirtti.

Yukarı Alt