1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Verimli Çalışmayı Etkileyen Faktörler


 1. TheCunninG

  TheCunninG rank8

  Kayıt:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Thief Cave

  Verimli Çalışmayı Etklileyen Faktörler
  - Özgüveni eksik olan kişi başaracağından emin olamaz ve başarısızlık korkusu taşır. Sınavlara hazırlık boyunca özgüveninizi korumalı ve başaracağınıza inanmalısınız.

  - Başarısız olduğunuz zamanlarda ya da motivasyonunuzun düşük olduğunu hissettiğinizde olumsuz düşüncelerden (başaramayacağım, yetiştiremeyeceğim, istediğim okulu kazanamam... vb.) kaçının, olumlu düşünerek moralinizi yüksek tutun. Her zaman yanınızda sizi yönlendirecek birini bulamayabilirsiniz; bu görevi kendiniz üstlenmelisiniz.

  - Konu testlerinde yapamadığınız soruların ya da hataların sebeplerini araştırmalısınız.

  - Kendinize duyduğunuz aşırı güven de sizi rahatlatıp gevşetebilir bu durumda özgüveninizi iyi dengelemelisiniz.

  Etkili Öğrenme
  - Her insanın öğrenme düzeyi ve hızı farklıdır. Siz de bazı teknikler deneyerek en iyi hangi metodla öğrendiğinizi tespit edebilirsiniz.

  - Etkili ders çalışma yöntemlerinden biri de etkili okumadır. Bu yöntem için önce konuya göz gezdirmeniz gerekir. Böylece konu hakkında fikir edinmiş olursunuz.

  - Konuyla ilgili sorular çıkarmanız bir sonraki basamak olan okuma-inceleme basamağında size kolaylık sağlayacaktır. Okuma işleminde hazırladığınız sorulara cevap bulmalısınız. Soru ve cevapları bir kağıda yazmanız tekrar basamağında size yardımcı olacaktır. Son basamakta da konuyu anlatabilir duruma gelmeniz gerekir.

  Etkili Dinleme
  - Okula mutlaka ön hazırlık yaparak gidin. Konulara önceden göz gezdirmeniz daha kolay anlamanızı sağlayacaktır.

  - Öğretmen konuyu anlatılırken konunun ana fikrini bulmaya çalışın.

  - Zihniniz, açık tutmaya, dersi aktif biçimde dinlemeye özen gösterin. Böylece dikkatinizi toplamış kendinizi derse vermiş olursunuz.

  - Ders sırasında ya da yaptığınız ön hazırlık sırasında aklınıza takılan soruları vakit kaybetmeden sorun böylece zihninizi meşgul etmemiş olursunuz.

  - Derste anlatılan konuları ezberlemeden öğrenmeye çalışın. Ezber, yorum yapma kabiliyetinizin, ana fikir bulma, sebep sonuç ilişkisi arama becerinizin gelişmesini engeller.

  - Çalışmanızın sonunda mutlaka bir değerlendirme yapın. Kendinize konuyla ilgili sorular sorun ve testler çözün. Yapamadığınız soruların üzerinde tekrar durun ve eksiklerinizi tamamlayın.

  - Anlamakta güçlük çektiğiniz konularda mutlaka yardımcı kaynaklardan yararlanın.

  - Zorlandığınız dersi lütfen bir kenara atmayın. Başarıyı gerçekten ister ve pes etmeyip üzerine giderseniz zorlandığınız derslerin aslında o kadar da zor olmadığını fark edersiniz. Hatta arkasından gelen başarı bu dersten daha fazla zevk almanızı sağlar.