1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Ve korkulan oldu!F1 bölünüyor


 1. Platiny

  Platiny rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.256
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Martingen Straße
  Şehir:
  S.Agustin/Madrid
  Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA), şampiyonadan ayrılacağını ve yeni seri oluşturacağını açıkladı.

  Renault'nun Enstone'daki fabrikasında, Ferrari, McLaren, Renault, BMW Sauber, Toyota, Brawn, Red Bull Racing ve Scuderia Toro Rosso temsilcileri arasında dört saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, FIA'nın tutumundan büyük üzüntü duyulduğu ve FOTA'nın kendi serisini oluşturmaktan başka bir seçeneğinin kalmadığı vurgulandı.

  - Resim Silinmiş.

  Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  "Takımlar, sporun köklü değerleri üzerinde tartışmaya devam edemez. Biz 2010 Dünya Şampiyonası'na katılmak için ileri sürdüğümüz şartları değiştirmeyi reddeddik."

  "Bu yüzden bu takımların, katılımcıların ve ortaklarının değerlerini yansıtan yeni bir şampiyonayanın hazırlıklarına başlamaktan başka bir seçeneği bulunmamaktadır. Bu yeni seri, oldukça şeffaf bir yönetime ve kurallara sahip olacak, yeni takımları cesetlendirerek, bilet fiyatlarının düşürülmesi gibi spor severlerin isteklerini dinleyecektir."

  "Motor sporlarının zirvesinde yer alan dünyanın en büyük sürücüleri, yıldızları, markalar, sponsorlar, organizatörler ve şirketler yeni seride de bulanacaklardır."

  FIA, Formula 1 takımlarına 2010 sezonuna katılmak için öne sürdüğü şartlardan 19 Haziran Cuma gününe kadar vazgeçmesini istemişti.
  Federasyon Başkanı Max Mosley, Çarşamba günü takımlara gönderdiği yazıda bazı tavizler verebileceğini belirtmiş, ancak bütçe kısıtlaması konusundaki planlarından geri adım atmayacağını net bir şekilde ortaya koymuştu.

  Mosley bu mektupta ayrıca, takımların öncelikle şartlarından vazgeçmesini, ardından düzenlemelere ilişkin nihai taslağını tartışabileceğini ve Concorde Anlaşması'nın görüşülebileceğini ifade etmişti.

  Renault'nun merkezinde toplanan FOTA üyeleri ise dün geceki toplantı sonrasında, FIA ile varılabilecek bir uzlaşma olmadığına artık kesin karar verildiği belirtildi.

  FOTA'nın kurulduğu geçtiğimiz Eylül ayından bu yana takımların birlikte, dayanışma içinde, sporun gelişmesi ve daha ileri noktalara götürülmesi için çalıştıkları vurgulanan açıklamada, "Beklenmedik küresel mali kriz, F1 camiasını da kaçınılmaz bir şekilde etkilemiştir. Ancak FOTA, maliyetlerin düşürülmesine yönelik çok etkili tedbirler almayı başarmıştır" denildi.

  Açıklamada ayrıca, "Özellikle üretici takımlar bağımsız takımlara destek sağlamışlarlar, bu muhtemelen FOTA'nın girişimleri olmadan gerçekleşmeyecek bir uygulamaydı. Ayrıca FOTA takımları, gelecekte sürdürülebilir bir model ortaya çıkarmek için maliyetlerin daha da düşürülmesi yönünde mutabakata varmıştır. Bu çerçevede tüm takımlar FIA ve Formula 1 Yönetimi'ne 2012'ye kadar sporda kalmak istediğini doğrulamıştır. Ancak FIA ve FOM; FOTA'yı bölmek için bir kampanya yürütmüştür. Takımların çoğunluğunun istekleri görmezden gelinmiştir" ifadeleri kullanıldı.

  FOTA'nın bu açıklamasının ardından muhtemel bir anlaşma ihtimali de iyice zayıflamış oldu. Gelişmelered herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde FIA 2010 Formula 1 Dünya Şampiyonası listesine yeni takımlar eklenecek. Eğer FOTA üyesi sekiz takım farklı bir seride yarışırsa, Formula 1'de mevcut takımlardan sadece Force India ve Williams mücadele etmiş olacak.

  Saygilarimizla,


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017