1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Vanlı mucit, kaçak elektriğe çare buldu


 1. Kobe

  Kobe rank8

  Kayıt:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.698
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Van'ın Özalp ilçesinde yaşayan elektrikçi Zeynel Abidin Sancar, bölgede yaygın olan kaçak elektriğe çözüm için yeni bir proje geliştirdi. Sancar, 13 kat korumalı elektrik kablosu icat ederek patentini almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

  Elektrik dağıtım hatlarında kullanılan kabloların 3 kat korumalı olduğunu belirten Zeynel Abidin Sancar, bu sebeple kaçak kullanımın kolay olduğunu ileri sürdü. Kaçak kullanımın daha çok elektrik direği ile saat arasındaki kablolara yapılan ekten kaynaklandığını ifade eden Sancar, bölgede yaygın olan bu yöntem sebebiyle sık sık kesintilerin yaşandığını kaydetti.

  Kaçağın önüne geçmek için 3 yıldan beri proje üzerinde çalıştığını ifade eden Sancar, "Sonunda bir proje geliştirdim. İletken bakır telinin üzerine defalarca silikon, alimünyum folyo, polyester, çelik örgü ve topraklama bakır konuluyor. Bu koruma sayesinde kimse kabloyu kesip aradan hat bağlantısı yapamıyor. Böylece elektrik direği ile saat arasında kaçak hatlar önlenmiş olur. Kablo, çelik örgü ile örüldüğü için aynı zamanda yangına, sert darbelere ve taarruza karşı dirençli." dedi.

  Hazırladığı projeyi Türkiye'deki büyük bir kablo fabrikasına gönderdiğini belirten Sancar, kendisi için özel üretilen 100 metre için yaklaşık bin TL ödeme yaptığını kaydetti.

  Kablonun patentini almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunduğunu dile getiren Sancar, "Kurum benim başvurumu kabul etti. Beni sözlü mülakata aldılar. En kısa sürede projemin patentinin verilmesini bekliyorum. Bu kablo dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için ülkenin enerji alt yapısına büyük katkı sunacaktır." diye konuştu.
   
 2. Quattro

  Quattro olduser

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.933
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mühendis
  Şehir:
  UnderGround
  Yurdumun zeki insanları bayılıyorum böyle adamlara :beer: