- Resim Silinmiş.
İsveçli bilim adamları 69 kişi üzerinde araştırma yaptı. Elde edilen sonuçlar dikkat çekici..
Asansör kullanmak yerine merdiven çıkıp inmek hayat kurtarabilir. Cenevre Üniversitesi uzmanlarına göre bu yolla zamansız ölümlerin yüzde 15’inin önüne geçilebilir

İsveçli bilim adamları, 69 kişinin dahil olduğu bir araştırma sonucunda, asansör ve yürüyen merdiven kullanmaktan vazgeçenlerin, daha zinde olduklarını, bel çevresinin daha dar, vücutlarındaki yağ oranı ve kan basıncının da düşük olduğunu belirledi.

İngiliz profesör Adam Timmis, yapılan egzersiz fazla olmasa da, faydalarının açık şekilde görüldüğüne dikkat çekiyor.

Araştırmanın sonuçları, Avrupa Kardiyoloji Birliği’nin toplantısında açıklandı.

69 katılımcının, araştırmaya dahil olmadan önceki hayatlarında haftada en fazla iki saat egzersiz ya da spor yaptıkları, günde 10 kattan fazlasını yürüyerek çıkmadıkları ve genellikle hareketsiz oldukları belirtiliyor.

12 hafta süren araştırmada, üniversite çalışanlarından oluşan gönüllülerden, işteyken asansör yerine merdiven kullanmaları istenmiş.

Bu süre zarfında deneklerin inip çıktıkları kat sayısı, günde ortalama 5’ten 23’e çıkmış.

Üç ayın sonunda yapılan testlerde, deneklerin akciğer kapasiteleri, kan basınçları ve kolesterol değerlerinin çok daha iyi olduğu anlaşılmış.

Ayrıca kilolarının, vücutlarındaki yağ oranı ve bel çevresi genişliğinin de düştüğü saptanmış.

Tümü beraber hesaplandığında, bu yöntemin uygulanmasıyla erken yaşta ölüm riskinin yüzde 15 azaldığını ortaya koyuyor.

Uzmanlar bulguların şimdi daha uzun vadeli ve kapsamlı deneylerle doğrulanmasını hedefliyorlar.

Kaynak:İnternetHaber

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
dünyanın en yaşlı erkegi bekar idi bir zamanlar..
ve evlenmemenin ömrü uzattıgını söylemişti kendince..
o bile daha mantıklı geldi bana :o

ps : yalan ve kolpa haberlerin buluşma noktası internethaber :)

Server
Efes
Takımı
Fenerbahce
Tarantella demiş ki:
dünyanın en yaşlı erkegi bekar idi bir zamanlar..
ve evlenmemenin ömrü uzattıgını söylemişti kendince..
o bile daha mantıklı geldi bana :o

ps : yalan ve kolpa haberlerin buluşma noktası internethaber :)

Hangisi doğru haber veriyor o zaman?

böyle 2-3 yıl önce milletin birbirine forwardladıgı bilgileri yeniymiş gibi taze taze sunar bu site.
gerekli gereksiz tüm haberleri koyar.
mesela her gün "bugün yere seçim olsa" adı altında saçma bir başlık yayınlar.
ve bu başlık tamamen asılsızdır.
moderatörü yani sitenin yorumlarını denetleyen adam ayrı bir komedidir.
küfürlü yorumları yayınlar ama siteye igneleyici birşey yazdıgım zaman "tarafsızlık" ilkesinden vazgeçip yayınlamaz.
sitede sürekli akp-chp ve gs-fb kavgaları döner ve site, bu kavgaları ateşlemek için saçma sapan uydurma haberleri yazıp durur..
vs vs.. :)

nerden haber koyacagınıza karışamam elbette ben.
sadece söyleyeyim dedim. :curtain:

Yukarı Alt