1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Uzayın bir sırrı daha çözüldü


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  Astronomlar bir hayallerini daha gerçekleştirdi.

  Samanyolu Galaksi’sinin en esrarengiz ve büyüleyici köşelerinden biri olan Kedi Pençesi Nebulası’nın (bulutlusu) en son hali görüntülendi.

  Akrep takımyıldızından 5 bin 500 ışık yılı uzaklıkta olan ve görünümüyle bir kedinin pençesini andıran nebula, içerdiği sayısız yıldız ve toz bulutuyla muhteşem bir görüntü sergiliyor.

  Nisan ayında Avrupa Güney Gözlemevi’nin VISTA teleskopuyla çekilen görüntü, Kedi Pençesi Nebulası’nın bugüne kadar görülmemiş yüzünü gözler önüne serdi.

  Astronomları büyüleyen görüntü, Şili’nin Atakama Çölü’nde konumlanmış olan dünyanın en güçlü kızılötesi görüntüleyicisi VISTA teleskobu tarafından çekildi.

  YENİ YILDIZLAR KEŞFEDİLDİ

  Görüntüde, nebulanın merkezinde bulunan parlak, genç yıldızların yanı sıra, etrafında milyonlarca yıl önce oluştuğu düşünülen binlerce yıldız ilk defa görüntülendi.

  Nebula’nın sahip olduğu toz bulutlarının en yoğun olduğu noktalara kızıl ötesi radyasyon bile nüfuz edemiyor. Bu alanlar, nebulanın merkezinden uzaklaşarak etrafa yayılan karaltılar olarak seçiliyor.

  Birkaç yıl daha gökleri keşfedecek olan VISTA teleskobuyla, gök bilimciler uzayın çok daha gizemli noktalarını görüntülemeyi umuyor.

  İŞTE 'KEDİ PENÇESİ NEBULASI'

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]