1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Uzaydaki çöpleri 'çarşaf' uydu toplayacak


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  İngiltere'de bilimadamları, alçak yörüngelerdeki uyduları tehdit eden binlerce ton uzay çöpünü temizlemek için 25 metrekare genişliğindeki çarşaf uydu 'CubeSail'i üretti. Uydu, önümüzdeki yılın sonlarına doğru temizliğe başlayacak.

  Guildford'daki Surrey Üniversitesi bünyesinde yer alan The Surrey Space Centre'ın dizayn ettiği 1,5 milyon dolarlık proje, Avrupa'nın en büyük uzay şirketi EADS Astrium tarafından finanse ediliyor. Uydu, 700 kilometre yükseklikte tonlarca irili ufaklı çöpü yakalayıp yörüngeden uzağa gönderecek. Uydunun çarşaf görünümündeki yapısı, güçlü plastikten imal edildi. Bilimadamları, güneş enerjisiyle çalışacak olan sistemin, roketlere ve daha büyük uydulara da monte edilebileceğini belirtti.

  Projenin mimarlarından Doktor Vaios Lappas, CubeSail'in yapısının son derece basit ve maliyetinin ucuz olduğunu söyledi. Lappas, "Bu sistem, uzayı daha dayanılır bir iş kolu haline getirecek. Uydu sayısıyla birlikte uyduları tehdit eden çöplerin sayısı da katlanarak artıyor" dedi.

  3 kilogram ağırlığındaki CubeSail, fırlatılmadan önce 30 santimetre uzunluğundaki bir 'nano' uyduya sığdırılıyor. Uzayda asıl şeklini alan uydunun çarşaftan yapısı, dayanıklı polimer plasikten yapıldı.

  Dünyanın yörüngesinde dolaşan ve 50 yıldır birikmekte olan binlerce parça uzay çöpü, on milyonlarca dolar değerindeki iletişim ve araştırma cihazlarına zarar verebiliyor. Yörüngede 5 bin 500 tondan fazla çöp olduğu tahmin ediliyor.


   
 2. Xpr3ssMusic

  Xpr3ssMusic rank8

  Kayıt:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İstanbul - Ataşehir

  Dünya'yı temizlediler de, sıra uzay'a geldi daral: makara:
   
 3. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: