1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Uzayda mucize


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@

  Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'deki astronotlar, dünya ve uzay tarihinde bir ilke imza attı. Astronotlar, idrarları, terleri ve soludukları havadaki sudan elde edilen temiz içme suyunu törenle içti.

  UUİ'deki astronotlar, ileri teknoloji ürünü bir yeniden kazanım işleminden geçirilerek elde ettikleri içme suyu ile dolu torbalarını, birbirine tokuşturarak ve "şerefe" diyerek içtiler. Houston'daki merkezde görevli Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çalışanları da, yine aynı yöntemle elde ettikleri içme suyunu içerek tarihi gelişmeyi kutladılar.

  GERÇEK SU UZAKTAYSA BUNU İÇECEĞİZ

  Sistem UUİ'ye Kasım 2008'de getirilmiş, ancak test etme ve bazı sorunlar nedeniyle bugüne kadar kullanılamamıştı. Amerikalı astronot Michael Barrat, suyun tadını "harika" olarak niteledi. Sudan önce küçük yudumlar alan Rus astronot Gennady Padalka ise "Denemeye değer, gerçek su 320 kilometre uzaktaysa, bunu içeceğiz" diye yorumladı.

  BÜYÜK TASARRUF OLACAK

  UUİ'ye Dünya'dan gönderilen su miktarının önemli ölçüde azaltılmasına imkan sağlayacak yeni sistem sayesinde NASA büyük bir para tasarrufu yapmış olacak. Uzmanlar, yeniden kazanım sisteminin, Ay ve Mars'ta oluşturulması planlanan üslerde de kullanılabilecek olması açısından önemine dikkati çekiyor.

  6 SAATTE GERİ DÖNÜŞÜM

  NASA yetkililerinden LeRoy Cain, gelişme hakkında "çok önemli bir kilometre taşı" ifadesini kullandı. UUİ'deki 6 kişilik mürettebatın 6 saatlik bir geri dönüşüm işlemi sonrasında 22 litre temiz su elde ettikleri açıklandı.