1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Uzayda Bir İlk !


 1. EmmaW

  EmmaW  

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.554
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Şeref Bey Stadı
  Astronomlar tarihte ilk kez karşılaşılan bir durum olduğunu belirttiler

  Fotoğraf Hubble Uzay Teleskobu ile Ocak-25 ve Ocak 29 tarihleri arasında görüntülenmiştir. Hubble Uzay Teleskobu, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki uluslararası işbirliğinin bir projesidir.

  Geçtiğimiz günlerde iki astroid uzayda çarpıştı. Bu çarpışmadan sonra oluşan kuyruklu yıldız biçimindeki oluşumun görüntülerini çekmeyi başardılar.

  Hubble'da kullanılmaya yeni başlanan "Wide Field Camera 3"(WFC3) (Geniş Alan Kamera) kamerasıyla bu görüntüler elde edildi.
  [​IMG]

  Los Angeles/California Üniversitesinin Baş Müfettişi David Jewitti: "X şeklinde görünen bu kuyruklu yıldız gibi gelen oluşumun, yaklaşık olarak nükleus çapı 460 metre olduğunu, 11.000mph(17.700kmh.) hızla seyir halinde yoluna devam ettiğini ve bunun bir tüfekden çıkan kurşunun hızından beş kat daha hızlı bir ölçekde olduğunu" söyledi.Olay gerçekleştiği süre içinde Dünyamızdan yaklaşık uzaklığı 90 Milyon mph (145 milyon km.) olurken, Güneşten olan uzaklığı ise 180 Milyon mph (290 milyon km.) olarak gerçekleşti.

  Jewitti bu oluşuma kuyruklu yıldız denmemesinin nedenini de şöyle açıklıyor; "Bu, normal kuyruklu yıldızların düzgün toz zarflarından tamamen farklıdır. İstikamet ettiği periyod da bunun ayrı bir ispatıdır." Ayrıca böyle bir olayla ill kez karşılaşıldığını ve resmedildiğini de belirtti...
  veteknoloji.com