Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenAtlantis uzay mekiği ve 6 kişilik mürettebatı, yıl sonunda emekliye ayrılacak Amerikan uzay mekiklerinin geriye kalan son üç uçuşunun ilki için yarın Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilecek.

Bu seyahat, ilk kez 1985'te uçan Atlantis uzay mekiği için 32. ve son uçuş olacak. Atlantis, yarın TSİ 21.20'de Florida Cape Canaveral yakınlarındaki Kennedy uzay merkezinden uzaya gönderilecek.

Bu yılın üçüncüsü olacak bu seyahatten sonra Discovery ve Endeavour'un yapacağı iki uçuş daha öngörülüyor. Yaklaşık 30 yıldır hizmet veren ve UUİ'nin inşaatında büyük pay sahibi mekikler bundan sonra müzeye kaldırılacak.

7 günü UUİ'ye kenetli 12 gün sürecek seyahat sırasında Atlantis ve mürettebatı istasyona 12 tonu aşkın teçhizat, batarya, gıda ve bilimsel deney malzemesi götürecek. Atlantis'in taşıyacağı en büyük parça Rus Rassvet (Rusça orora) modülü olacak. Bu beş tonluk 6 metre uzunluğunda ve 2,23 metre çapındaki basınçlı mini modül Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve yük alınması için kullanılacak. Rassvet, istasyondaki Rus Zarya modülüne UUİ'nin robot kolu Canadarm2 ile monte edilecek. UUİ'ye ayrıca bir radyatör, bir dekompresyon ünitesi ve Avrupa yapımı bir robot kol götürülecek.

Rus modülünün dışında Atlantis istasyona bir de 2,2 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde basınçsız bir ulaştırma platformu taşıyacak.

2 astronottan oluşan bir ekip ayrıca, yeni bataryaları ve yeni bir iletişim anteninin montajı için her biri yaklaşık 6,5 saat sürecek 3 uzay yürüyüşü yapacak.

Yörüngedeki ön karakol UUİ'nin inşası aşağı yukarı tamamlanırken, NASA da artık özellikle yeniden kullanıma yönelik ve iletişim amaçlı malzemelerin gönderilmesine önem veriyor.


 
Yukarı Alt