1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Uzay mekiği Atlantis emekli oldu


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]


  Uzaya son kez çıkan uzay mekiği Atlantis, Dünya'ya döndü.

  Uzaya son kez çıkan uzay mekiği Atlantis, Dünya'ya döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) çalışmalarını tamamlayan Atlantis'te bulunan 6 kişilik mürettebat, bugün güneş doğarken mekiğin frenleme roketini ateşledi.
  Amerikan uzay kuruluşu NASA'nın Florida eyaletindeki uzay üssünden yapılan açıklamada, Atlantis'in TSİ 15.48'te Yer'e indiği bildirildi.

  NASA'nın Cape Canaveral'deki uçuş kontrol merkezi, hava koşullarını inceledikten sonra mekiğin inişine onay vermişti.

  Amerikan uzay mekiği Atlantis, bir haftadır kenetli olduğu UUİ'den 23 Mayısta ayrılmıştı.

  Son görevinde UUİ'ye 12 ton teknik malzeme ile erzak götüren Atlantis'in astronotları Garrett Reisman ve Michael Good, üç kez çıktıkları uzay yürüyüşünde, her biri 170 kiloluk iki dev bataryayı yerleştirmek dahil, tüm görevleri başarıyla yerine getirmişti.

  Mekik astronotları, hafta boyunca yaptıkları çalışmalarda, uzay istasyonuna altı yeni batarya, yedek anten ve Rus yapımı yeni bir modülü monte etti. 6 metre uzunluğunda ve 2,32 metre çapındaki 5 tonluk Rassvet adlı basınçlı modül, Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve malzeme depolanması için kullanılacak.

  Bu seyahatten sonra eylül ortasında Discovery ve kasım sonunda Endeavour'un yapacağı iki uçuşun ardından yaklaşık 30 yıldır hizmet veren uzay mekiklerinin emekliye ayrılması ve müzeye kaldırılması öngörülüyor.

  Mekiklerin görevinin sona ermesinin ardından ABD , 2015'e doğru yeni bir fırlatma sistemine sahip olana dek astronotlarını UUİ'ye ulaştırmak için Rus Soyuz füzelerine bağımlı olacak.