1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Uyku mu Oyun mu...


 1. Still Life

  Still Life rank8

  Kayıt:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Abu Dhabi

  Oyunlara bağımlı mısınız? Bu ilginç araştırma oyuncuların tercihlerini ortaya koyuyor.

  Arkansas Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre bir hafta içinde normal bir kullanıcıdan yedi saat daha fazla bilgisayar oyunu oynayanlarda uykusuzluk problemi var.

  Haftada yedi saat oyun bağımlıları için az gibi görünse de her yıl uykuya veya başka bir aktiviteye ayrılması gereken yüzlerce saat sadece bilgisayar başında oyun oynanarak harcanıyor.

  Oyun bağımlısı ve oyun sever arasındaki ince farkı ise haftanın her günü bilgisayar oyunlarına ayırdıkları süre belirliyor. Bağımlılar hemen hemen haftanın her günü geç saatlere kadar uyanık olurken, oyun sever sadece kimi geceleri oyun oynamak için uykusuzluğa aldırış etmiyor.

  Araştırmacı Amanda Woolems 'in açıklamaları da bu durumun ne boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor. "Yaptığımız araştırmalar boyunca oyun bağımlılarından sadece üçte birinin uyku sorunu yaşadığı bilincinde olması gerçekten çok şaşırtıcı."

  Araştırma 137 öğrenci kapsamında gerçekleştirildi. %11'lik bir kesim oyun oynarken uyku sorunu yaşadığını belirtirken, %13'lük bir kesim ise kendini oyun bağımlısı olarak tanımlıyor.