1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

USB 3.0 standardı geliyor!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.471
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  USB 3.0 standardı geliyor!

  Evrensel Seri Veriyolu (Universal Serial Bus) standardının yeni nesili USB 3.0’ın detayları 17 Kasım tarihinde endüstriye tanıtılacak.

  [​IMG]
  USB 3.0 standardı, önceki bağlantı standartlarıyla uyumlu olacak.

  Hewlett-Packard, Intel, NEC, NXP Semiconductors, Microsoft ve Texas Instruments tarafından geliştirilen ve SuperSpeed USB olarak isimlendirilen üçüncü nesil Evrensel Seri Veriyolu standardı USB 3.0, kablolu harici bağlantılarda daha yüksek veri iletişimini sağlayacak.

  USB 3.0’ın veri aktarım hızı saniyede 4.8 Gbit. Güncel standart olan USB 2.0’ın saniyede ulaştığı veri aktarım hızı ise 480 Mbit. Güncel bağlantı hızından 10 kat daha performanslı olan standart, 2009 yılı içerisinde son tüketiciye ulaşacak. Yeni standart, önceki standartlar ile de uyumlu olacak.

  NVIDIA ve AMD, geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde USB 3.0 geliştirme ekibini kontrol ederek standardın detaylarının paylaşmasını engellediğini iddia ettikleri Intel’e karşı güçlerini birleştimrişti. İddiaya göre, Intel USB 3.0 geliştirme ekibini kontrol altında tutup standardın rakip firmalarda da kullanılması için gerekli olan bilgi paylaşımını geciktirerek, ürün standart hale geldiği zaman rakip firmaların teknolojiyi geç kullanmasını sağlamaya çalışmakla suçlanıyordu.