1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Üniversite Mezunu...


 1. Leo Kenzo

  Leo Kenzo rank8

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Üniversite Mezunu
  Yine de mutlu oldu. Hatta o mutlulukla birkaç gece rahat uyudu. Nasıl mutlu olmasın üniversiteyi bitirdi bitireli ilk defa iş teklifi almıştı. Şaka niyetiyle söylemişti o adam ama olsun. Yine de mutlu oldu. Hem öyle böyle değil birkaç gün üniversite mezunu olduğuna sevindi bile.
  İşsizlik yüzünden iyice bunadığı zamanlardı. Hani şöyle saçlarının dökülmeye başladığı, sabahtan akşama kadar evin içinde dolanıp durduğu, sabahtan akşama oflayıp pufladığı zamanlar. Bazı günler evin duvarları sanki üstüne üstüne geliyordu. Geceleri kâbuslar görüyordu.
  Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyor, kimseyle de görüşmüyordu. Dışarı çıktığında bütün insanlar ona bakıp bakıp gülüyor gibiydi. Hele bir de eşin dostun okul bitti mi, şimdi ne iş yapıyorsun gibi soruları yok mu? Deli olacaktı deli.
  O Pazar günü ailesi bir düğüne gidecekti. Biraz kafan dağılsın diyerek onu da götürmek istediler. Tabi gitmek istemedi şimdi herkes sorardı okul bitti mi, ne iş yapıyorsun diye. Off off.. Ama ailesi çok ısrar etti. Ne yapsın Kemal İstemeye istemeye hazırlandı. Eğer o gün bu iş teklifini alacağını bilse herkesten önce koşar giderdi.
  Beraberce evden çıkıldı. Arabaya binilip düğüne gidildi. Sağdan soldan hoş geldiniz diyenler vardı. Elbette okul bitti mi, şimdi ne iş yapıyorsun diye soranlar da. Kemal kimisini duymazdan geldi, kimisine ise dişlerini gıcırdata gıcırdata cevap verdi. İçinden de “İnadına soruyorlar biliyorum” diyordu. “Hem üniversiteyi çoktan bitirdiğimden hem de hala bir işim olmadığından haberleri var. Şimdiki aklım olsa okur muydum hiç? Ama inadına soruyorlar inadına.” Düğüne geldiğine bin pişman olmuştu bile. Ailesine kızıyordu size uyacak ne vardı diye.
  Bir sofraya oturdular. Karnı açtı ama lokmalar bir tülü boğazından geçmiyordu. Başını önünden hiç kaldırmadı. Sanki kaldırıverse birisi hemen “Okul bitti mi?” diye soracak, “Bitti” der demez de bir diğeri “Şimdi ne iş yapıyorsun?” diye soracaktı. Sofradan kalktılar. Artık evlerine gideceklerdi. Düğün sahibiyle vedalaştılar. Düğün sahibinin yanında bir adam daha vardı Kemal sonradan o adamın düğün sahibinin abisi olduğunu öğrendi. Babası onunla da vedalaştı. Adam babasına senin oğlan mı diye sordu. Babası “Evet” deyince. “Hoş geldin, sen beni bilmezsin, ben seni iyi bilirim” dedi. Kemal başıyla adamı onayladı. İyi birisine benziyordu, adama kanı ısındı. Bu adam da aynı soruları sordu. Sonra? Sonra mı? Akşam yatarken defalarca o kısacak zaman dilimini gözünün önüne getirdi durdu.
  -Okul bitti mi?
  -Bitti
  -Şimdi ne iş yapıyorsun
  -Boştayım
  -Sen üniversite bitirdin değil mi, lise değil
  -Üniversite
  -Üniversite bitirdiysen bana gel ben de iş çok, artık lise mezunu almıyom da üniversite mezunu olursa olur.
  Babasıyla, adam gülünce kendisi de güldü. Vedalaşıp ayrıldılar.
  Babasına adamın ne iş yaptığını sordu. İnşaat ustası cevabını aldı. Yanında üniversite mezunu oğlu da çalışıyormuş. İçinden amelelik mi? Diye geçirdi. Artık ameleler de üniversiteli öyle mi?
  Olsun yine de mutlu oldu. Yine de sevindi. İyi ki dedi iyi ki şu üniversiteyi okumuşum. İş teklifi bile aldım. Daha ne olsun. :? :oldie:
   
 2. Quattro

  Quattro olduser

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.933
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Mühendis
  Şehir:
  UnderGround

  Evet çok büyük zorluklarla üniversite bitiyor ama ondan sonra daha zor bir süreç başlıyor oda önce askerlik (askere gitmeden iş bulamazsın) ondan sonra iş ve en sonda evlilik yanı unıversıte bitince daha buyuk sorunlarla karsı karsıya kalırısnız oyuzden universiteyi hiç bitirmeyin :DDDD
   
 3. iCe_diVe

  iCe_diVe Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.528
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Eskişehir

  kazansan bir dert, kazanmasan ayrı bir dert