Fransa ve İngiltere: Gazze'ye giden yardımları AB kontrol etsin.

CİHAN

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsrail ablukası altındaki Gazze'ye gönderilen insani yardımların izlenmesinde Avrupa Birliği (AB)'nin yardım edebileceğini açıkladı.
İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı William Hague, AB ülkelerini ziyareti kapsamında Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile Paris'te görüştü. Toplantının ardından ortak basın açıklaması yapıldı. İsrail'in geçen hafta Gazze'ye giden insani yardım filosuna yaptığı ve 9 Türk'ün ölümüne neden olan baskını hakkında konuşan Kouchner, insani yardımlarda silah bulunup bulunmadığının daha önce olduğu gibi yine AB tarafından denetlenebileceği önerisini sundu.

Kouchner, Gazze'deki durumun savunulacak bir tarafı bulunmadığını belirterek, "AB ve Avrupa ülkeleri, insani yardımları çok dikkatli bir şekilde denetleyebilir. Gazze'ye giden kargo gemilerini çok iyi bir şekilde denetleyebiliriz. Bunu yapabiliriz ve bunu yapmaktan memnun oluruz" dedi.

İngiliz Bakan Hague ise, "Gazze'ye insani yardım ve normal ekonomik akışın silahsız olmasını sağlamak mümkün. AB'nin bu konuda daha önce olduğu gibi yardımcı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

"ULUSLARARASI SORUŞTURMADAN YANAYIZ"

Fransız Bakan Bernard Kouchner, İsrail'e, Gazze'ye yardım götüren gemiye silahlı müdahalesi konusunda uluslararası soruşturmayı kabul etmesi çağrısını yaptı. Uluslararası soruşturmanın İsrail'in çıkarları için en iyisi olduğunu aktaran Kouchner, "Bu konuda ABD, Fransa ve Birleşmiş Milletler tarafından doğru bir öneri yapıldı" sözlerini sarf etti.

Bakan Hague de, söz konusu olayın acil, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasının büyük önem taşıdığına inandığını kaydetti. Hague, 'Biz, konuyla ilgili inceleme ve soruşturma sürecinin uluslararası özelliği bulunması gerektiğine inanıyoruz. Aynı şeyi İsrail hükümetine bugün bir kez daha söyledim" şeklinde konuştu.

İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Oren ise, ABD'deki Fox News Sunday programında yaptığı açıklamada, uluslararası soruşturmayı kesin bir dille reddettiklerini, kendi soruşturmalarını gerçekleştirmek için Obama hükümetiyle görüşmelerin sürdüğünü beyan etti.

Yukarı Alt