1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz!!


 1. HaveKinqGlavie

  HaveKinqGlavie rank8

  Kayıt:
  14 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  874
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Sence ?

  Ulu önder Atatürk’ü anıyoruz
  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69. yıldönümü olan bugün, çeşitli tören ve etkinliklerle anılıyor.


  ANKARA -a Ankara’da ilk tören bu sabah Anıtkabir’de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu.

  Anıtkabir’deki tören saat 8.55’de devlet erkanının aslanlı yolda yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Köksal Toptan,
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Turgut Çörtoğlu, bakanlar, kuvvet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.
  Yayınlanmamış fotoğraflarıyla Ata’nın cenazesi

  Abdullah Gül, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk’ün 69 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.
  Yurdun dört bir yanındaki törenlerden kareler

  Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:
  “Aziz Atatürk,

  Ebediyete intikalinizin 69. yıl dönümünde sizi sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin temel değerlerine, ilke ve devrimlerinize, ideallerinize yürekten bağlı Türk milleti size minnettardır. Aydınlık geleceğe uzanan Türkiye Cumhuriyeti düşüncelerinizden feyiz alarak gelişmesini ve güçlenmesini sürdürmektedir. Millet ve devlet olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımaya, en büyük eseriniz Cumhuriyeti her alanda yüceltmeye, sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti insanlığın ilerlemesine katkıda bulunan modern ve güçlü bir ülke olarak dünyadaki itibarını sürekli artıracaktır. Cumhuriyetimizin 84 yıllık gurur veren kazanımları bunun en güzel ispatıdır.

  Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

  Cumhurbaşkanı Gül, deftere daha önceden yazılmış olan metni okudu ve imzaladı. Devlet protokolünün katıldığı törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir’den ayrıldı.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları ve beraberindeki bazı üst düzey komutanlar törenin ardından Anıtkabir Komutanı’nın odasına geçtiler. Bu sırada Orgeneral Büyükanıt ve komutanlara vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu ve alkışladı. Orgeneral Büyükanıt da el sallayarak vatandaşları selamladı.

  Devlet töreninin ardından askeri ve sivil erkan ile öğrenciler Atatürk’ün kabrinin önünde saygı geçişi yaptılar.

  Anıtkabir’in ziyarete açılmasıyla birlikte başı, ilköğretim okullarından gelen öğrenciler çekti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir’e gelen ziyaretçilerden bazıları burada dualar etti. Ata’nın kabrine kapanıp öpenler olurken, kimi ziyaretçiler de “asker selamı” ile Ulu Önder’e saygısını gösterdi.

  Anıtkabir, 10 Kasım nedeniyle kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan Atatürk portresi ve Türk bayrağından oluşan bir pano ve çiçeklerle donatıldı. Anıtkabir’de Ata’nın sesinden “Nutuk” hoparlörden dinletildi.

  Sabah düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bırakılan, kırmızı-beyaz çiçeklerden oluşan çelengin üzerine de ziyaretçiler tarafından renk renk çiçekler iliştirildi. Vatandaşlar, ayrıca Ata’nın çiçeklerle süslenmiş, çerçeve içindeki çeşitli fotoğraflarını da Ulu Önder’in kabrine bıraktı.

  Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan ziyaretçilerin bir kısmı ise alınlarına “Ata’m İzindeyiz” yazılı bantlar taktı. Atatürk’ü başlarında kalpaklarıyla ziyaret edenler de dikkati çekti.

  DOLMABAHÇE’DE HÜZÜNLÜ TÖREN
  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 69 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı. Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının çiçek buketlerinin Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakılmasıyla başladı.

  Törene, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Yunus Aydın, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II ile Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe katıldı.

  Tören sırasında, Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de saat 09.05’de hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı ile örtülü yatağın iki yanında askerler saygı nöbetinde bulundu. Nöbet sırasında hüzünlenen askerlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Törenin ardından Atatürk’ün odasını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı girişinde uzun kuyruklar oluşturdu.

  Odanın ziyarete açılmasıyla birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş, ellerindeki çiçekleri Ata’nın yatağına bıraktı. Bu arada, Atatürk’ün katafalka konulduğu muayede salonuna kurulan dev ekranla vatandaşlar ve öğrencilerin de töreni izlemesi sağlandı. Ayrıca, üniversite gençliği tarafından kurulan Yeni Nesil Derneği üyeleri de dün
  saat 09.05’ten itibaren saray binası önünde tutmaya başladıkları nöbete devam ettiler.

  İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene İzmir Valisi Kıraç, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı. Yağmur altında başlayan törende, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konuldu.

  ATATÜRK’Ü ANMA HAFTASI PROGRAMI
  Ankara’da, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası” kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca yarın saat 10.00’da, kurum konferans salonunda “Okunuşunun 80. Yılında Büyük Nutuk’un Değeri” konulu anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın yapacak.

  Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural’ın yöneteceği açık oturumda, eski Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Başkent Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın konuşmacı olarak yer alacak.

  Altındağ Belediyesince gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk sanat müziği korosu, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde saat 16.00’da Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Çankaya Belediyesince de Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu’nda Atatürk fotoğrafları sergisi açılacak. Atatürk hakkında 10-20 Kasım 1938 tarihleri arasında Türk basınında yer alan yazı ve fotoğraflardan oluşan sergi de aynı yerde gerçekleştirilecek.

  SERGİ VE FİLM GÖSTERİMLERİ
  Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci halk kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi’nde 10-16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

  Anıtkabir Komutanlığı da Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu’nda “Güneşin Adı” konulu Atatürk belgeselini aynı tarihler arasında gösterecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Halk Kütüphanesi’nde “Kurtuluş” ve “Sarı Zeybek” adlı filmleri gösterecek.

  TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Ankara Garı giriş holünde açacağı “Mustafa Kemal’in Askerleri” adlı fotoğraf sergisi de 10-19 Kasım
  tarihleri arasında gezilebilecek.

  6. ULUSLARARASI ATATÜRK KONGRESİ
  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığınca 12-16 Kasım tarihleri arasında Ankara’da 239 bilim
  adamının katılımıyla “6. Uluslararası Atatürk Kongresi” düzenlenecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’ndaki kongre açılış töreninde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Aydın ve Kurum Başkanı Prof. Dr. Tural konuşma yapacak.

  Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış Andrew Mango, Salahi R. Sonyel, Utkan Kocatürk ve Bilal Şimşir’e açılış töreninde “hizmet ödülü” verilecek.

  Prof. Dr. Utkan Kocatürk’ün yöneteceği açılış oturumunda ise “Milli ve Evrensel Yönleriyle Atatürk Devrimi” konulu panel düzenlenecek. Panele, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Şaduman Halıcı ve Prof. Dr. Salahi R. Sonyel konuşmacı olarak katılacak.

  Kongre çalışmaları ise Başkent Öğretmen Evi’nde 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.