1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

ULEB'den yeni düzenleme!


 1. Uykucu

  Uykucu rank8

  Kayıt:
  12 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4.369
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  FIBA ve ULEB yetkilileri arasında konuyla ilgili yapılan toplantıda alınan kararlara göre, Avrupa'nın 1 numaralı kupası olarak bilinen Avrupa Ligi (Euroleage) yine 24 takımla ve aynı statüyle ULEB'in yönetiminde sürdürülecek.

  ULEB tarafından bu kupanın alt organizasyonu olarak yapılan ULEB Kupası ile FIBA'nın 1 numaralı organizasyonu olan Avrupa Kupası ''Eurocup'' birleştirildi ve bu kupanın isminin ''Avrupa Kupası'' (Eurocup) olmasına karar verildi.

  Bu kupada bundan böyle çift maçlı eleminasyon sistemine göre 2 ön eleme turu yapılacak.

  İlk ön eleme turunda yer alacak 16 takımdan 8'i 2. ön eleme turuna yükselecek ve bu turda doğrudan oynayacak 8 takımla eşleşecek. 2. ön eleme turu sonunda kalacak 8 takım ise kupanın grup mücadelelerinde doğrudan yer alma hakkına sahip 24 takımla 4'erli 8 grupta olmak üzere eşleşecek ve kupanın ''normal sezon'' mücadelesi, çift devreli lig usulüne göre sürecek.

  Bu turda gruplarında ilk 2 sırada yer alan 16 takım, 2. tur gruplarına kalacaklar ve burada da 4'erli olarak 4 grupta eşleşerek yine çift devreli lig usülüne göre mücadele edecekler. Yine gruplarında ilk 2 sırada yer alacak 8 takım ise tek merkezde 3 gün sürecek ''8'li finaller''de yer alarak şampiyonu belirleyecekler. Şampiyon takım, sonraki sezon ''Euroleague''de yer alma hakkını kazanacak.

  Bu kupada eleme turlarını FIBA, bundan sonraki turları ise ULEB organize edecek.

  Bu arada Avrupa'da 3 numaralı kupa olarak da ''Avrupa Çalenç Kupası'' (Eurochallenge) oynanmaya başlanacak.

  Kupanın 2 ön eleme turunun statüsü ''Eurocup''ınki gibi olacak. 2. ön eleme turunu geçen 8 takıma, kupanın ''normal sezonu''na doğrudan katılan 8 takımın yanısıra bu kez ''Eurocup''ın ön eleme turlarında elenen 16 takım daha eklenecek ve bu 32 takım 4'erli 8 grupta eşleşecek. ''Eurochallenge''de 1. ve 2. tur grup mücadelelerinde ''Eurocup''ın statüsü uygulanırken, 2. tur gruplarından çıkan 8 takım, birbirleriyle eşleşerek 2/3 sistemine göre play-off çeyrek final maçlarını yapacaklar.

  Bu turu geçecek 4 takım ise belirlenecek merkezde organize edilecek ''Dörtlü Final''de şampiyonluk mücadelesi verecek.

  Bu kupanın tüm aşamalarının organizasyonunun sorumluluğu ise FIBA'da olacak.

  basketbol01.jpg