1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ukrayna'da üniversite imkanı(bütün bilgiler)


 1. XLaw

  XLaw rank8

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  GreunLand

  Ukrayna(Kırım)'da üniversite ile ilgili temel bilgiler paylaşılacaktır.Yurtdışında eğitim Kırımın avantajları dezavantajları ve başımdan geçenleri sizinle paylaşacağım ve konu doğrultusunda belki de bir çok arkadaşın yolunu seçmesinde doğrudan olmasa da etkili olmaya çalışacağım.

  İlk olarak kendi başımdan geçenleri anlatmak ile başlayayım.Kırımda okumaya karar vermeden önce yani henüz Türkiyede iken internetten olsun tanıdıklardan olsun araştırmalar yapıyor ve bölge hakkında bilgi almaya çalışıyordum.Malum ekonamik durumum çok iyi olmadığından iyi karar vermem lazımdı.İnternette yazanlara göre Kırımda 100 dolara geçinebiliyordum.Herşey çok ucuz gözüküyordu.Ama bu kadar basit olamayacağı kararına vardım ve bazı gerçekleri öğrendim.Bir çok şeyi göze alarak karar verdim.

  Ben Kırımın Simferopol şehrinde okuyorum.Bu şehir Kırım özerk bölgesinin başkenti olmakla beraber pekte gelişmiş bir merkez değil.Yani İstanbul ile kıyaslamayı aklınızdan bile geçirmeyin.Ama insanın yaşadığı yeri sevmesi orayı yaşanır kılar lafını da unutmamak lazım.Kendi adıma konuşmak gerekirse ben yaşadığım şehri seviyorum.Doğası gerçekten güzel ve canınızın pek sıkılmayacağı bir yer eğer ağır kanlı bir insanız ben baştan söyleyeyim Kırım canlı bir yaşam sunar size pek gitmez.

  Neyse ben hikayeme geri döneyim.Havaalanından iner inmez bizi oraya getiren ve yardımcı olan şirket karşıladı ve yurda yerleştirdi(Yurtta kalmak istemeyenler eve çıktılar).İlk 2 gün sağlık kontrollerinden filan geçtik ve dinlendik.Hazırlık eğitimimizin başladığı gün ilk sözüm ayvayı yedik nasıl anlaşıcaz hoca ile oldu.Çünkü kadın rusça dışında bir dl bilmiyor.İlk zamanlar biraz zorlansakta ben okula hızlı alıştım ve gittikçe sevmeye başladım.Sanırım dile olan ilgimden kaynaklandı bu sevgim..

  Biraz da sosyal hayattan bahsetmek gerekirse şehirde 3 tane tiyatro 3 tane sinema bir düzine de gece klübü var.Bunun haricinde gezip dolaşmak isterseniz parklar gerçekten çok güzel mutlaka öneririm.Şimdi herkesin merak ettiği meşhur kız mevzusuna gelelim.Arkadaşlar bu konuda çok soru alıyorum.Kısaca burada söyleyeyim kız için gelicek varsa gelmesin.Kızları gerçekten güzel gece hayatı akıcı ama unutmayalımki biz öğrenciyiz tabi eğlence de olucak ama dozunu kaçırmamak lazım.Düzenli bir hayat en ideali.

  Yurtlara gelirsek blok sistemi var .Bir blokta 2 oda var.Biri 3 lü diğeri ise 2 li.Ben yurtta kalıyorum ilk sene için ekonamik ve iyi oluyor.Ama dil bakımından evde kalmanızı öneririm yanlış okumadınız ev dedim.Çünkü yurt Türk kaynıyor ve bu dil bakımından büyük engel teşkil ediyor.Yurdu anlatmaya devam edersek bir koridorda tek mutfak var kendin pişir kendin ye sistemi .Şimdi birazda ekonamiden bahsedelim..

  - 1 yıllık okul ücreti
  - 1 yıllık yurt ücreti
  - Uçak bileti (gidiş-dönüş)
  - Tüm evrakların çevrimi
  - Apostil
  - Noter tasdiği
  - Vize alımı
  - Sağlık Sigortası
  - Hizmet bedeli
  4.150$ a tekabül ediyor.

  Şimdi aylık masraflarınız için ben size bir kaç paket çıkarayım

  1-Yurtta kalanlar
  Hergün dışarıda yemek
  Haftada 2 kez eğlence
  Sigara
  Alkol
  Max=500$

  2-Yurtta kalanlar
  Hergün dışarıda yemek
  Haftada 1 kez eğlence
  Sigara
  Max=400$

  3-Yurtta kalanlar
  Haftanın 3 günü dışarda yemek
  Haftada 2 kez eğlence
  Sigara
  Max=350'$

  4-Yurtta kalanlar
  Hergün yurtta yemek( 1 gün dışarda yemek)
  Haftada 1 kez eğlence
  Alkol ve Sigara az tüketim
  Sıkı durun......
  Max=250$

  Varyantlar isteyene göre çoğaltılır basite indirgenmiştir.Fiyatlarda 10-20 dolar oynayabilir.

  Eğlence:Arkadaşlar eğlenceden kastım sinema olur gece hayatı olur yada başka bir şehir ziyareti olur siz tahmin edin.

  Evde kalıcaklar içinde fiyatların üstüne eğer yalnız kalıcaksa 200 dolar eğer arkadaşı ile kalıcaksa 150 dolar koyun ) Sorusu olanların sorularını memnuniyetle cevaplarım.Özel iletişime geçmek isteyenler mesaj atabilirler


  Birazda Kırım ve Üniversite hakkında bahsedeyim.

  İlk olarak Kırımdan başlayalım.Kırım bir yarım ada ve tüm ülkeler tarafından kabul edilen dünyanın tek Özerk ülkesi.İç işlerinde bağımsız dış işlerinde Ukraynaya bağlı.Tarihin doğayla birleştiği bu yarımadada hem Türk hem Rus hemde Yunan tarihini bir arada görmek gerçekten büyüleyici.

  Ayrıca değinmek istediğim bir nokta adanın koyları.Deniz gerçekten benim çok hoşuma gitti.Gerçi 1 defa gitmek nasip oldu ama ortam, insanlar ve en önemlisi nemden uzak bir hava.Bu yarımada da nem yok denicek kadar az.

  Birazda iklime geçelim kışları gerçekten soğuk geçiyor.Kar Kırıma cuk diye oturuyor ve her kalktığınızda kar hiç gitmesin diyorsunuz.Bol bol don olayına rastlanıyor ve kış uzun süre sürüyor. (nisana kadar filan ).Yazları ise gerçekten sıcak geçiyor.Bu sıcağı nem olmasa da hissediyorsunuz ama Türkiye de ki kadar terlemiyorsunuz.

  Birazda Simferopolden bahsetmek gerekirse,öyle aman yurtdışına çıkıyorum.Muhteşem mimari beni bekliyor.İnternetten de çok güzel gözüküyor diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.Bu yazıda yalan yok.Eğer yurtta kalırsanız komunizm döneminde otel olarak kullanılmış binalarda kalıcaksınız.Bu binanın dıştan görünüşü her ne kadar kötü olsada içerisi yani sizlerin kalıcakları katlar gerçekten güzel.Yakın zamanda konu resimler ile destekleyince bana katılacaksınız.

  Halkın Türklere karşı bir önyargısı var.Ama bu önyargı asla saygısızlık boyutuna geçmiyor.Ukrayna halkını %70 i bayan desem resmi rakamlarla konuşmamış olsamda yalan söylemiş sayılmam.Bu rakam Kırım içinde geçerli.

  Şimdi üniversite hakkında biraz bilgi vereyim.

  Okulumuz TNU(Tavriçeskiy Natsionalniy Universitet)1918 yılında Yaltada bir grup profösör tarfından kurludu.Kurulduktan kısa bir süre sonra dünyaca tanınan bir çok bilim adamı ziyaret etti.

  Eylül ayı sonunda okul Yaltadan Simferopole taşındı.14 Ekimde ise Tavriçeskiy üniversitet yani TU olarak açıldı.Okulumuz kısa sürede Kırımın ana üniversitesi ünvanını ele geçirdi ve Ukraynada ki en eski okullardan biri olma ünvanını da.Okulun tarihine fazla uzatmıyorum detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar bana yazarlar,

  Şimdi merak edilen bir konu daha üniversitemizde hangi bölümler ve fakülteler var.

  -Biyoloji Fakültesi
  -Coğrafya fakültesi
  -Filoloji fakültesi
  -Tarih faküklltesi
  -Kırım tatar ve Sloven diller fakültesi
  -Matematik fakültesi
  -Psikoloji fakültesi
  -Radyo gazetecilik
  -Ukrayna dili ve tarihi
  -Müdendislik fakültesi
  -Fizik fakültesi
  -Ekonami fakültesi
  -Kimya fakültesi
  -Hukuk fakültesi

  Arkadaşlar bu fakültelerin içersinde aradığınız tüm bölümler var.Bilgisayar mühendisliği,matematik öğretmenliği yada mühendisliği,yabancı diller,rus dili ve edebiyatı,işletme,turizm ve daha niceleri.

  Kırımın + ve - lerine gelelim.

  +Rus dili sizin eğitim diliniz olucak.Şu an Türkiyede gerçekten az sayıda insan bu dili tam anlamı ile biliyor.İleride ticaret için çok gerek teşkil edicek bir dil ve siz mezun olduğunuzda biliceksiniz

  +Yabancının gerçekten çok olduğu bir ortam.Rus Ukraynalı Arap Çinli Afrikalı derken kültürel gelişim gerçekten üst düzey.

  +Üniversiteden mezun olduktan sonra kesinlikle işsiz kalmassınız hiç değilse elinizde bir dil var.Ayrıca kendinizi geliştiriseniz ciddi anlamda çok üst düzey bir firmada yüksek düzey bir yönetici bile olabilirsiniz.Çünkü okulumuzun yurt dışı ilişkileri gerçekten çok iyi.

  +Verdiğim fiyatlardanda anlayacağınız gibi gayet ucuz bir ülke.

  +Burada size yardımcı olacağım üzerine yemin edebilirim eğer benim yazıma istinaden geliyorsanız ki bu sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına gelir.

  Şimdi - lere geçelim

  -Aileden uzak ve memleket hasreti çekebilirsiniz.

  -İlk 2 ay çok zor geçebilir malum dil sıkıntı olur.Ama aşarız hep beraber ).

  -Okulun devamlılık sorunu vardır.Tek tahammul edemedikleri devamsızlık.
  *Denklik eğer sadece devlet dairelerinde çalıuşmak isterseniz sorun yaratacaktır.
  *Eğer isterseniz anlaşmalı üniversiteler ile son yılınızdca başka bir üniversiteye kayıt yaptırırsanız(Son sınıfta ayrıca denk sayılacaksınız)
  *Hazırlık sınıfında Anadiliniz gibi Rusçayı öğreneceğinizden dil sorun olmaz.

  *Görüldüğü üzere üniversite fiyatları ve yurtlar ucuz ve eğitim kalitelidir.

  Alıntı olmakla beraber kendi bilgilerimide ekledim.
   
 2. bahrey

  bahrey  

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  882
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir

  Güzel bilgiler..Ben daha 10.sınıftayım üniversiteye var 2 senem ama yurtdışı düşünüyorum.
   
 3. Gameworld

  Gameworld Bilgiliyim

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.598
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye'nin Doğusunda

  Beğenmedim ukraynada okunmaz ve ayrıca
  Diplomaları ulusal statüdemi yani başka ülkelerdede geçiyormu ?
  ve neyle alıyorlar sınavda ortalama ham puan ne kadar gerekli yoksa kendi sınavlarımı var ?
   
 4. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.451
  Beğenilen Mesajlar:
  361
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.


  hiçbir diploma aynen geçmez denklik denilen bir çözümü var alırlar diplomanızı bizde şunlarıda okursanız bu statüyü almaya hak kazanırsınız denilir bu her ülkede aynıdır. güzel bilgiler paylaşmışsın güzelim çok teşekkürler gençken peder zengin olmasaydı banko yurtdışına çıkardım yeni nesile hep nasihat ediyorumda dinleyen çıkmıyor :lol:
   
 5. XLaw

  XLaw rank8

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  332
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  GreunLand

  Kızlarını hiç söylemeye bile gerek duymuyorum :twisted: :starving: