1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Turkuazoo


 1. NoMoreLove

  NoMoreLove exlmanager

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.575
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Ankara
  [​IMG]

  Ekim ayının ikinci haftasında açılacak olan Turkuazoo, dünyadaki en büyük akvaryumlardan biri sayılıyor. Turkuazoo'da 20 bin çeşit balık ziyaretçilerini bekliyor.

  Sizi köpekbalıklarıyla dolu bir tünele götüreceklerini söyleseler tepkiniz ne olur? Herhalde herkes 'Ben canımı yolda bulmadım arkadaş' diyerek hemen olay yerini terk eder. Filmlerdeki korku tüneline girmek gibi bir şey bu. Şimdi düşünün bir tünelin içerisindesiniz ve her yanınızı köpekbalıkları sarmış. Ve siz bu tünelde dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen balıkları yakından görebilme şansına sahipsiniz. İşte birkaç hafta içerisinde açılacak olan Türkiye'nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo siz böylesine eşsiz bir imkân sunuyor. 8 bin metrekarelik dev bir akvaryum alanına sahip ve içinde 20 binin üzerinde deniz canlısının barındığı Turkuazoo Forum İstanbul'un bünyesinde hizmet verecek. Dev akvaryum yatırımı ve işletmeleri konusunda faaliyet gösteren Global Aquarium firmasının Türkiye temsilcisi İstanbul Sualtı Dünyası A.Ş. tarafından işletilecek olan Turkuazoo'nun Genel Müdürü Philip Crane, sektörde yirmi yılı aşkın tecrübesinin yanı sıra dünyaca bilinen pek çok ünlü akvaryumunun da kurucusu olma özelliğini taşıyor. Toplam 17 milyon Avro'ya hazırlanan bu akvaryumda kullanılan su Marmara Denizi'nden getiriliyor. Ekim ayının ikinci haftası açılışı yapılacak olan dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan Turkuazoo'yu sizin için ziyaret ettik ve ilk defa 80 m uzunluğundaki tünelin tamamını biz gezdik. Gelelim bu devasa akvaryumun detaylarına.

  TROPİKAL BALIKLAR

  Forum İstanbul'un içerisinden de girişi olan akvaryumda ilk olarak tatlı su balıkları karşılıyor sizi. Mekong ve Amazon Nehri'nden getirilen balıkların yer aldığı akvaryumlara Amazon Ormanları'nın arasından geçerek ulaşabiliyorsunuz. Turkuazoo'nun ikinci bölümünde ise, içerisinde vatosların da yer aldığı tuzlu su balıkları yeni mekânlarını keşfetmeye çalışıyor. Yapımına geçen sene mayıs ayında başlanan akvaryumun ismi de İstanbul'u çağrıştırıyor. Tatlı ve tuzlu su balıklarından sonra gezinin en heyecanlı kısmı kuşkusuz 80 m uzunluğundaki akrilik sualtı tüneli. Bu tünelde tepenizden köpekbalıkları geçiyor, vatoslar üzerinizden uçuyor, levrekler, lüferler yanınıza kadar sokuluyor. Özel bir cam tekniğiyle derinlik duygusu yaratılan tünelde ayrıca dalgıçlar sürekli içeride kalarak hem akvaryumu temizliyor, hem de doymak bilmeyen köpekbalıklarını besliyor.

  DALIŞ SERTİFİKASI

  Turkuazoo'ya gelenler; köpekbalıklarından dev vatoslara, deniz kaplumbağalarından ahtapotlara hatta Amazonlardan gelen dev tatlı su balıkları gibi dünyanın dört bir yanındaki deniz ve okyanuslardan getirilen en özel ve en egzotik deniz canlısı türlerini bir arada görme şansı yakalıyor. Turkuazoo'da ziyaretçiler; 270 derecelik su altı görüş açısına sahip gözlem salonu ile deniz canlılarını daha yakından izleme fırsatı da yakalıyor. Turkuazoo'da hazırlanan bazı açık akvaryumlarda ise görevliler eşliğinde deniz yıldızlarına ve birçok balığa da dokunma şansına sahip olabileceksiniz. Turkuazoo'da ayrıca köpekbalıklarıyla dalış imkânları da sunuluyor. Kasım ayında başlayacak olan dalışlar uzman eğitmenlerle yapılacak ve sonunda katılım sertifikası verilecek.

  YILDA BİR MİLYON ZİYARETÇİ

  Öğrencilere yönelik hazırlanan eğitim programları ile yıllık 100 bin öğrenciye eğitim vermeyi hedefleyen Turkuazoo, bu yolla ülkemizdeki çevre bilincinin daha da gelişmesini amaçlıyor. Ayrıca Turkuazoo, üniversiteler ve bilimsel kuruluşlarla gerçekleştirilecek iş birlikleri ile bilimsel araştırmalara da olanak sağlıyor. Turkuazoo'nun Pazarlama ve İletişim Müdürü Gülnur İnkaya yılda 1 milyon ziyaretçi beklediklerini belirterek “İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistler için, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra mutlaka ziyaret edilmesi gereken heyecan dolu bir mekân haline gelmesi planlanan Turkuazoo; düğün törenleri, yaş günü partileri, şirketlerin lansman toplantıları gibi özel günlerde de misafirlerine, sıra dışı bir mekân olarak ev sahipliği yapmayı hedefliyor” diyor. “Sualtında köpekbalıklarıyla evlenmek için sırada bekleyen birçok çift var” diyen İnkaya giriş ücretlerini ise şöyle açıklıyor: “Akvaryuma giriş ve dalış ücretleri belli oldu. Akvaryumu gezmek isteyenler 25 TL ödeyecek. Öğrenci ve 65 yaş indirimiyle gezi 18 TL. Köpekbalıklarıyla beraber yüzmenin maliyetiyse oldukça tuzlu. Şu an kesinleşmedi ama fiyat 150-200 TL arasında değişebilir”.


  Barcelona'da böyle bir akvaryuma gitmiştim. Istanbul'dakine de giderim büyük ihtimalle. :nod: 8)