1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türklerin kimlik bilgileri dışarı mı çıktı?


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Biyometrik pasaport ihale sürecinde Türk vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin yurtdışına çıkarıldığı iddia ediliyor.

  Aksiyon Dergisi'nin haberine göre, bilgileri yurtdışına çıkaran kişi M. isimli bir Ortadoğulu. Biyometrik pasaport ihalesini alan Kunt firmasının arka planında yer aldığı öne sürülen bu kişinin, pasaport ihalesinin başarısızlıkla sonuçlanmasında etkili olduğu konuşuluyor. 2007'de başlayan ihalenin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayan Ortadoğuluyu, Dışişleri Bakanlığı ülkesine gönderdi.

  Türkiye 1999 yılında Chicago Konvansiyonu'na imza atarak, 1 Nisan 2010'da biyometrik pasaporta geçeceğini taahhüt etti. Üç biyometrik pasaport girişiminin başarısız olması, bu anlaşmayı zora soktu. Türkiye, parmak izi gibi biyometrik verilerin yükleneceği çipli pasaportlara geçmezse birçok anlaşma krize dönüşecek. Türkiye'nin bazı yaptırımlarla karşılaşması bekleniyor.

  Bu krizle karşılaşmamak için Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Darphane Genel Müdürlüğü yeni bir süreç başlattı. Buna göre 1 Nisan'a kadar vatandaşlara geçici pasaportlar verilmesi planlanıyor. Avrupa ve ABD'nin uygulamaya geçtiği biyometrik pasaportlara ise Ağustos 2010'da geçilmesi hedefleniyor. Bunun için ihale yapılmadı; Fransız Gemalto firması ile iki Türk firmasının ortaklık kurması sağlanacak. Fransız firma yazılımı karşılayacak, Türk firmalar ise organizasyonu üstlenecek. Ancak yazılımın yurtdışında yapılması, pasaportun güvenlik açısından sorunlar doğurmasına yol açabilir. Hatırlanacağı üzere kısa süre önce Hamas liderlerinden Mahmud el Mabhuh'u öldüren MOSSAD ajanları, Dubai'ye girerken biyometrik olan İngiliz pasaportlarını kırmış, böylece havaalanlarından sahte pasaportlarla kolaylıkla geçmişti.​