1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Türkiye'nin ilk hibrid otobüsü üretildi


 1. Crown

  Crown olduser

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.733
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  [​IMG]
  Temsa Global, 2007 yılında kurduğu Ar-Ge merkezinin ilk önemli ürünü hibrid otobüsü Avenue'yu ekim ayında Belçika'da yapılacak Busworld Fuarı'na götürüyor.

  Gebze'de bulunan Ar-Ge merkezinde birkaç ay önce geliştirilen şehir içi otobüsü Avenue'nun elektrik motor destekli hybrid versiyonunu da üreten Temsa, Avrupa şehirlerinde belediyeler tarafından açılacak ihalelerde bu aracı da gösterecek.

  Londra başta olmak üzere bazı Avrupa şehirlerinde hibrid otobüslerin yıllık hedefler içine dahil edildiğini belirten Temsa Global CEO'su Mehmet Buldurgan, "Bugün otomobilde hibrid dönemi yaşanıyor. Ancak, bir otomobil sonuçta bir ya da birkaç insanı, otobüs ise 70-80 yolcu taşıyor. Yani bu alandaki çevreci girişimler çok daha önemli. Avenue'yu kısa bir süre önce geliştirdik ve birkaç şehirde test halinde.

  Euro 5 standartlarına uygun dizel motor ve doğalgazlı versiyonlarını geliştirdik. Şimdi de yüzde 25 daha az tüketen hybrid versiyonu üretime aldık. Türkiye'de 12 metrelik otobüs sınıfındaki ilk hibrid araç bu oldu. Ar-Ge merkezimiz geliştirdi ve tapusu bize ait olan bir ürün bu." dedi.

  2010 yılı son çeyreğinde seri üretime girmesi planlanan Hibrid Avenue ile toplu taşıma segmentindeki ürün gamını tamamladıklarını belirten Buldurgan, önümüzdeki dönemde toplu taşımacılıkta çevresel kriterlerin öne çıkacağını söyledi.