1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Türkiye'nin İlk Elektrikli Minibüsü!


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  İstanbul Teknik Üniversitesi, 150 kilometre hıza ulaşabilen Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsünü yaptı.

  [​IMG]

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi, 150 kilometre hıza ulaşabilen Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsünü yaptı.

  İTÜBÜS adı verilen aracın tanıtımı düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

  İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ'nün son 2 yıldır girişimce ve inovasyon ekseni üzerinden araştırmalarını yürüttüğünü anlatarak, "Yıllardır Türkiye'de üniversite-sanayi-devlet işbirliği hep tartışma konusu olmuştur. İTÜ, son yıllardaki bu atağının karşılığını görüyor. Hem sanayiden görüyor, hem devletten görüyor. Bu yıl bütçemiz henüz meclisten geçmedi ama yüzde 29 rekor bir artış sağladık. 2 yıl içerisinde Teknik Üniversite'nin Ar-Ge yatırımı toplam 200 milyon doları bulmaktadır" diye konuştu. Şahin ayrıca, minibüsün seri üretiminin yapılması için yatırımcıların devreye girmesi gerektiğine işaret etti.

  ELEKTRİKLİ MİNİBÜSÜN VİTESİ YOK

  İTÜ Mekatronik Araştırma Merkezi Müdürü ve Proje Danışmanı Ata Mugan da, minibüsün tasarımı, imalatı ve kontrol yazılımının İTÜ'de geliştirildiğini anlatarak, "Bu nedenle benzer projelerden ayrılmakta. Kısmen ya da alt sistem olarak dışarıdan herhangi birşey alınmadan bütün tasarım ve geliştirilmesi üniversite bünyesinde gerçekleştirildi" dedi. Minibüsün gövdesinin Karsan firması tarafından verildiğini aktaran Mugan, "Üzerindeki bütük elektronik aksamın maliyeti 100 bin dolar civarındadır" diye konuştu. Mugan, 1 yıl içerisinde minibüsün seri üretiminin tamamlanabileceğini vurguladı. Yolcu ve bagaj da olmak kaydıyla minibüsün 4.5 ton olarak tasarımlandığını belirterek, "Tasarımda maksimum hızı 150 kilometreye ulaşacak şekilde hesapları yapıldı" dedi. Şu ana kadar yerleşkede ulaştıkları maksimum hızın 75 kilometre olduğunu, 11 saniyede saatte 75 kilometre hıza ulaşabildiklerini anlatan Mugan, araçların kullanılması noktasında ihtiyaç olan tek şeyin şarj istasyonları olduğunu belirtti.

  Proje Koordinatörü Ahmet Apak ise, aracın normal araçlara göre farkının aynı performansları elektrikle sağlamaları olduğunu kaydederek, "Aynı zamanda şanzıman yok" dedi.

  Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsü, 50 kilowatt saatlik bataryalarla tam yüklü halde minimum 120 kilometre yol gidebilecek ve maksimum 150 kilometre saat sürat yapabilecek. Minibüste kullanılan bataryaların 3 bin devir dolum ömrü olup, dolum süresi şarj aleti ile 3-4 saat kapsıyor. Öte yandan minibüsün 120 kilometrelik mesafede elektrik tüketiminin maliyeti ise 18-19 TL.

  Helal olsun adamlara :buddha:

  Buda Son haberimdi :beer:
   
 2. peihai

  peihai  

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.196
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  58
  Şehir:
  lethe

  Hacım yapmışız yüzüme tebessüm geldi.Şimdi biraz gurulandım.