1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

"Türkiye'nin asker kaybı, Irak'taki ABD kuvvetlerinden fazla


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre
  Terör örgütü PKK’nın Aktütün saldırısı ve Türk kamuoyunun buna gösterdiği tepkiler, yabancı basının gündeminde bulunuyor. Washington Post gazetesi, kamuoyunun, sivil liderlerin PKK’nın saldırılarını durduramamasına öfkesinin arttığını belirtirken, “Türkiye’nin bu yıl PKK saldırılarında verdiği asker kaybı, komşu Irak’taki şiddet sonucunda ABD askerlerinin uğradıklarından fazlaö diye yazdı. Financial Times ise, Türkiye’de sivil ve askeri liderlerin çok yoğun bir baskı altına gireceğini savunurken “Olayın, hükümetin, PKK sorununa kalıcı çözüm bulmasını zorlaştıracağı" görüşünü dile getirdi.

  WP: “PKK SALDIRILARI ÖZELLİKLE AKP İÇİN SORUN YARATIYOR"

  Washington Post gazetesi, İstanbul kaynaklı Ellen Knickmeyer imzalı uzun haberinde “Türkiye’de kamuoyunun, sivil liderlerin PKK’nın saldırılarını durduramamasına öfkesinin giderek arttığıönı belirtti. Öldürülen askerler için düzenlenen cenaze törenlerine katılanların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdiğini kaydeden gazete, şunları yazdı:
  “Öldürücü saldırılar, özellikle Erdoğan’ın başında bulunduğu ve İslamcı kökleri nedeniyle çok laik olan askerlerin güvensizlik duyduğu iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi için sorun yaratıyor.
  “Hükümet, asilerle mücadele konusunda kendisini askerler kadar kararlı göstermeye çalışıyor."
  Türkiye’nin PKK’ya karşı verdiği mücadeledeki “şiddetöin 40 binden fazla kişinin öldüğü 1980 ve 1990 yıllarına göre azaldığını belirten gazete, “Türkiye’nin bu yıl PKK saldırılarında verdiği asker kaybı, komşu Irak’taki şiddet sonucunda ABD kuvvetlerinin uğradıklarından fazla" diye yazdı.
  Washington Post, Türkiye’nin öfkesinin Irak merkezi hükümeti için bir “diplomatik sorunö yarattığını da belirtti.

  FT: “YENİ SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR ABD’YLE İLİŞKİYİ GERGİNLEŞTİREBİLİR"

  İngiliz Financial Times gazetesi de, Ankara kaynaklı haberinde saldırıda öldürülen askerler için yas tutmak için binlerce kişinin sokaklara döküldüğüne dikkat çekerken, “Türkiye’nin askeri ve sivil liderleri, Kürt ayrılıkçılarının aylardan sonra gerçekleştirdiği en kanlı saldırıya cevap vermeleri konusunda yoğun bir baskının altına girecekö görüşünü dile getirdi.
  Türkiye’nin de Irak yetkililerine baskı yapmasının beklendiğini kaydeden gazete şunları yazdı:
  “Ancak, hükümet, Irak’taki kırılgan güvenlik durumunun istikrarsızlaştırılmasından korkan ABD ve AB müttefikleriyle ilişkileri gerginleştirebilecek yeni sınır ötesi operasyon çağrıları ile karşı karşıya kalacak. Duygular o kadar yoğun iken olay, hükümetin, PKK ile yaşanan soruna kalıcı çözüm bulmasını zorlaştıracak."
  Financial Times, PKK saldırısının Anayasa Mahkemesi’nin DTP hakkındaki kapatma talebini incelediği bir döneme denk düştüğüne dikkat çekti.


  Kaynak : Milliyet

  NOT : Arkadaşlar Bu Haberin Amacı Siyaset Yapmak Değil Bilgi Vermektir Lütfen Siyasi İçerikli Mesajlar Yollamayınz.
   
 2. Tarantella

  Tarantella rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.430
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  can you feel me now?
  Biz ABD gibi işgalci bir politika gütseydik Irak' a girip taş üstüne taş bırakmazdık.
  bu kadar kaybımız olmasının yegane sebebi arkasında ABD olan pkk'ya adam gibi bi operasyon düzenleyemememiz..eger geniş kapsamlı bir operasyon dogrultusunda pkknın kökünü kazıyana kadar saldırsaydık emin olun ki bu kadar şehit vermezdik.
  Ki saldırabilir miydik orası da ayrı bir muallak.Sam Amcamızın buna izin verecegini hiç sanmam.

  ama artık şehit haberleri görmekten bıktık.her gün söyleniyor yok 20 pkk lı öldürüldü yok pkk lılar sıkıştırıldı da bilmem ne..tamam ordumuza güvenimiz sonsuz tabi ki ama..15 Mehmetcigin intikamı 20 pkk lı ile alınmaz..Muazzam bir darbe indirmek için o terorist kayıplarının 1000 i bulması gerek..Pkk ya her gün 100 lerce beyni yıkanmış genç katılıyor..bazen zorla bazen de para karşılıgı..yani diyecegim,işimiz çooook zor...
   
 3. XianHun

  XianHun rank8

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pinarbaşi
  şimdi 20-30 tane terorist öldürülcek gereken cevap verildi dicekler
   
 4. XER0

  XER0  

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehitlere dünyaları versek azdır...
   
 5. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı