1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

'Türkiye'den almamız gereken dersler var'


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye'nin İsrail ile Suriye arasında bir süredir yürüttüğü arabuluculuk çabalarını devam ettirme arzusunda olduğunu söyledi.

  Tan, Tel Aviv'de, Ulusal Güvenlik Etütleri Enstitüsünde düzenlenen bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Yaşadığımız bölgede, İsrail Türkiye'den daha iyi dost bulamaz" dedi.

  İsrail ve Suriye'nin görüşme masasına yeniden dönmeyi kabul etmesi halinde, Türkiye'nin dolaylı görüşmelerdeki arabuluculuk rolünü devam ettirme arzusunda olduğunu kaydeden Tan, İsrail'le stratejik ilişkilerinin Türkiye için de anahtar önemde olduğunu belirtti.

  "Bu ilişkiler, sadece İsrail ve Türkiye için değil, bölge ve dünya ölçeklerinde de önemli. Ayrıca temelleri son derece sağlam... Bizim stratejik ilişkilerimiz çok sayıda ülkeyle yok, sadece ABD ve İsrail'le var. Aynı kültürel prizmayı paylaşıyoruz" diyen Tan, şöyle devam etti:

  "Biz de İsrail'in olduğu kadar şeffaf bir toplumuz. Hiç kimse ülkeler arasındaki ilişkilerin hiçbir şekilde zarar görmeyeceği düşüncesine kapılmamalı. Kimin ne dediği konusuna girmek istemiyorum. Bunun artık önemi kalmadığı düşüncesindeyim. İleriye bakmamız gerekiyor."

  Tan, konuşmasında bölgedeki barış çabalarına değinirken, Ankara'nın Hamas'ın da barış sürecine katılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti, "Hamas bir gerçeklik. Onsuz barış yapma imkanı yok. Kabul edilemez şeyler yaptıklarını biliyoruz, ama yine de barış sürecine dahil olmaları gerekir" dedi.

  -"TÜRKİYE'DEN DERS ALMAMIZ LAZIM"-

  İsrail Savunma Bakanlığı Diplomatik-Güvenlik Bölümü Başkanı Amos Gilad da Türkiye'yi "terörle mücadele eden ülkeler için önemli bir örnek" olarak niteledi.

  "Türkiye, Suriye'ye Türkçe konuşmayı öğretti" diyen Gilad, Suriye'nin PKK gibi terör gruplarına ev sahipliği yaptığını ve Bekaa vadisinde terör gruplarının eğitimine imkan verdiğini hatırlattı. Gilad, "Sonunda Türkiye'nin sabrı taştı. Suriye'ye, Türkiye aleyhindeki teröre karşı her türlü desteği kesmeleri gerektiğini çok açık biçimde belli ettiler. Biz de bundan ders alsak iyi olur" ifadesini kullandı.

  Türkiye'nin İran karşısında "ihtiyatlı bir tutum" içinde olduğunu kaydeden Gilad, "Çünkü Türkiye ve İran'ın derin ekonomik ve kültürel bağları var" dedi.

  Gilad, Türkiye'nin nereden gelirse gelsin teröre karşı mücadele politikası güttüğünü belirterek, "Türkiye'nin teröre karşı kararlı mücadelesi, İsrail devleti için de çok önemli" diye konuştu.
   
 2. TorQ

  TorQ rank8

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.693
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Satasma Baba Yorgun xD

  Bu bilgileri bizimle paylastıgın için çok saol hakkaten bırılerının turıyeden ders alması gerkıyor bu mıllet bu devlet her zaman herkese ornek olmustur